Kauza školy v Sečovciach - Intermezzo

Autor: Monika Kozelová | 26.7.2018 o 20:20 | Karma článku: 3,53 | Prečítané:  1560x

Tento blog je len intermezzom, krátkym zastavením medzi lúskaním materiálov o spojenej škole Dobšiná a jej elokovaného pracoviska v Sečovciach.

Sľúbila som Vám že sa pokúsim celú túto kauzu rozpliesť, ale netušila som, že udalosti po medializácii pohľadu z druhej strany naberú na VÚC taký rýchly spád. Lebo zatiaľ, čo pripravujem ďalšiu závažnú tému k tejto kauze, župa  nastúpila do urýchlenej ofenzívy a môj predpoklad, že sa budú snažiť odvolať riaditeľku, naberá na obrátkach.

Keď sa povie, že, trafená hus zagága, v tomto prípade to platí na 100 percent. Ešte posledný blog ani poriadne nevychladol a košická župa rozvinula hneď dva fronty, len aby školu v Sečovciach dala do likvidácie. Zaslala školám email, aby verejnosti predostrela polovyfabulovanú a  viac-menej umelo vykonštruovanú pravdu a prostredníctvom redaktora Korzára, pána Kizeka (ktorý je, mimochodom, podpísaný pod každým článkom, ktorý verejne a najmä pozitívne zdôrazňuje jednotlivé kroky župana Trnku, a verejne podsúva čitateľom nedostatočne podložené informácie, až má človek pocit, že nepracuje v Korzári, ale na VÚC), pripravuje verejnosť na krok, o ktorom som už písala a ktorý som predpokladala. Chystá sa cielene odvolať riaditeľku školy v Sečovciach a s najväčšou pravdepodobnosťou na jej stoličku posadiť vlastného človeka, ktorý by školu na tri doby zlikvidoval. Nič iné mu nezostáva, keďže snaha odvolať riaditeľku zvolaním rady školy župe už dva krát nevyšla a rada školy ju podržala vo funkcii pomerom hlasovania 9:1. A áno, ten jeden hlas bol hlas zástupcu župy. Ale ako PR išiel na to pán Kizek pekne, akurát prvoplánovo – akože vyzval v článku župana Trnku, aby konal. A ako môže župan nekonať, keď už aj médiá ho vyzývajú? Dokonca aj dvaja poslanci?

Tu je spomínaný článok v denníku Korzár.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20878338/firma-meskala-do-registra-ale-skola-zmluvu-nezrusila.html

Obviňuje v ňom riaditeľku školy, že podpísala zmluvu s firmou, ktorá nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora a že riaditeľka nekonala a nezrušila zmluvu so spoločnosťou S1. Akurát neviem, ako asi si to pán Kizek predstavuje, kde asi mala školu nasťahovať. Tak možno na Mestský úrad..... Mimochodom riaditeľka konala. V námietke ku kontrolným zisteniam riaditeľka totiž uviedla, že do dňa registrácie S1 v danom registri pozastavila všetky plnenia vyplývajúce z ich zmluvného vzťahu. To len tak na okraj.

Tým druhým krokom a okamžitou reakciou na moje blogy bol okamžitý príkaz zaslaný všetkým školám v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK v tomto znení:

Dobrý deň,

v súlade s mapovaním elokovaných pracovísk zo strany Košického samosprávneho kraja ako zriaďovateľa SŠ Vás žiadame o vyplnenie tabuľky, ktorá je prílohou e –mailu.  Zber údajov sa týka uzavretých zmlúv na priestory v ktorých sídli elokované pracovisko Vašej školy.   Údaje týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu boli vyplnené na základe Siete škôl a ŠZ MŠVVaŠ SR a Vami zaslaných údajov pri konci školského roka 2017/2018.

Zároveň žiadame zaslať oskenované zmluvy v tej podobe, ako sú zverejňované.

Zároveň pri EP, v ktorých sa nevzdeláva uveďte aktuálny stav (bola uzavretá zmluva s obcou, platí škola za prenájom priestorov, uvažuje škola vyradiť pracovisko?.

Uvedené informácie zašlite 26.7.2018  do 14,00 hod. na adresu viera.jurikova@vucke.sk

S pozdravom

RNDr. Viera Juríková

Vedúca referátu správy škôl a ŠZ OŠ ÚKSK

Asi som naozaj šliapla do osieho hniezda, keď župa žiada odpoveď do dvoch dní. Po školách žiada, aby zaslali ceny prenájmu všetkých elokovaných pracovísk. V čase letných prázdnin vyzývať školy na odpoveď v tak krátkej lehote smeruje len k jednému. Znovu dokazovať porovnávaním neporovnateľného nutnosť zrušenia školy. Bojová výprava sa nepresúva na iné bojové pole, jediným argumentom stále zostáva nájomné. Aj keď teda časom dostalo podstatne iný, ako „miliónový“ rozmer, ktorý VÚC predikovala na začiatku a ktorým cielene a celkom úspešne miatla verejnosť, inšpekcie a poslancov.

Výchovno-vzdelávacie výsledky, kvalifikácia učiteľov, zmena kvality života žiakov a v neposlednom rade to, o čom donekonečna a už niekoľko desaťročí rozpráva asi každý komunálny i nekomunálny politik – začlenenie rómskej komunity do života spoločnosti – ostáva v košickom kraji absolútne na pokraji záujmu. Pre mňa je to ale absolútne neprijateľná skutočnosť. Najmä keď si uvedomím, že škola, či riaditeľka sú tí poslední, ktorí za niečo môžu. A pre krátkosť pamäti župy znovu zopakujem: A.) mesto dňa 3.9. teda na začiatku školského roka odmietlo škole prenajať mestskú budovu za 1euro B.) štátna škola, akou elokované pracovisko v Sečovciach je, zo zákona MUSÍ začať vyučovanie s oficiálnym začiatkom školského roka, čo riaditeľka riešila jediným možným spôsobom, ktorý mala – prenájmom od pani Beáty Pandovej, jedinej, ktorá bola ochotná prenajať budovu škole vzdelávajúcej rómskych žiakov z osady, C.) košická župa, aj keď o probléme vedela, nespravila NIČ a súčinnosť neposkytlo ani právne oddelenie župy.

Zdá sa vám, že ste sa ocitli v Hlave XXII.? Lebo mne sa zdá......

A aby som dokreslila, čo sa v školstve na župe deje, pridávam ešte jeden článok, ku ktorému som sa dopátrala. Týka sa úplne inej školy, Školy úžitkového výtvarníctva. Informovala o tom v denníku Korzár členka rady školy Lenka Kovačevičová, ktorá okrem iného denníku povedala: „Absolútnym víťazom sa stal človek z prostredia školy, ktorý pôsobí na škole, pozná pomery a jednoducho naozaj bol najlepší, odborne, skúsenosťami a perfektnou prezentáciou, ku ktorej nepotreboval lajstrá či čítať z dokumentov. Dostal, ak sa dobre pamätám, 12 hlasov z 13.“

Článok z denníka Korzár, týkajúci sa Školy úžitkového výtvarníctva a voľby riaditeľa

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20877991/kosicky-zupan-nevymenuje-kandidata-rady-skoly-uzitkoveho-vytvarnictva.html

Ako pozorujem, fair play sa v Košiciach asi nehrá a župa skôr pripomína guberniu, ako župu. Ak župan opakovane neberie do úvahy prácu rady školy, o niečom to svedčí. A obraz to nie je práve pozitívny. Je mi školstva v košickom kraji úprimne ľúto. A zatiaľ sa fakt teším, že my v Bratislave máme Juraja Drobu, ktorý si na férovosti a transparentnosti a najmä na faktoch zakladá. Zatiaľ ma v ničom nesklamal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Polícia zatiaľ obvinenie Trnku nezrušila, prípad študuje Čižnár

Dozorujúci prokurátor spochybnil dôvod na stíhanie bývalého šéfa prokuratúry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Video z Kočnerovej jachty je len začiatok

V Kočnerovej knižnici sa ešte skrývajú ďalšie fotky či videá.

Bödörova výpoveď nesedí s Threemou

Haščák riešil s Kočnerom aj siskára Forischa.


Už ste čítali?