Kauza školy v Sečovciach I. - Škandál, ale koho?

Autor: Monika Kozelová | 17.7.2018 o 23:04 | (upravené 22.7.2018 o 12:37) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  12736x

V krajine, kde nič nie je, v mestečku Sečovce pri Trebišove je učňovka. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby do školy nechodili deti aj dospelí z neďalekej dvojtisícovej rómskej osady. 

Iste, môžu do nej chodiť všetci žiaci, bez ohľadu na príslušnosť, vierovyznanie a farbu pleti, ale akosi sa im nechce.

A tak zatiaľ čo navštevovať učebné odbory murár a krajčírka sa majoritnej skupine obyvateľstva nepozdáva, deti, ale i dospelí z neďalekej osady navštevujú školu masovo. A poctivo. V škole totiž učí aj vajda. Áno, dobre čítate. To že ho pani riaditeľka zamestnala ako jedného z majstrov odborného výcviku považujem za veľmi šikovný ťah. Veď kto z Rómov z osady by si už dovolil neprísť na vyučovanie, či na prax do školy, kde učí vajda!

Výsledky sa dostavujú a to celkom raketovo. Napríklad z absolventov školy sa ihneď po skončení tohto školského roku zamestnalo viac ako 60%, miesto pôvodných  100 študentov školu dnes navštevuje viac ako 300. V jednej z najväčších rómskych osád na Slovensku vec nevídaná. A ako to viem? Spýtala som sa zástupkyne školy v Sečovciach. To čo nespravil žiaden z poslancov, ale ani žiaden ďalší zainteresovaný človek v „škandalóznej kauze“ tohto elokovaného pracoviska Spojenej školy Dobšiná, župu, ako zriaďovateľa nevynímajúc.

Keď má minca dve strany

Keď ma oslovili učitelia zo Sečoviec, medzi nimi aj vajda, a poprosili ma o pomoc so záchranou školy, vedela som málo. V podstate len to, čo odznelo z úst poslankyne Zuzany Zimenovej v parlamente na tlačovej besede a to, čo som si prečítala v dennej tlači. V podstate by som rozpitvávaniu tejto „ryby“ aj drukovala, veď koho by neštvali prezentované „škandalózne“ informácie o šafárení s peniazmi štátu, keby „ryba“ nebola vypitvaná len na polovicu. A nesmrdela by od hlavy. V tomto prípade najmä od VÚC Košice. Ale to som na začiatku vôbec nevedela. Informácie ku mne plynuli len jednostranne.

Maslo na hlave má ale aj samotné mesto Sečovce a jej primátor MVDr. Jozef Gamrát. Už v roku 2013 škola žiadala o prenájom zanedbanej budovy vhodnej na školu a to s tým, že budovu opraví a dá ju do poriadku. To je dôvod, prečo ju žiadala za symbolické nájomné 1 Euro. Rokovania sa vtedy u primátora Sečoviec zúčastnil aj vedúci odboru školstva Ing. Štefan Kandráč a s ním aj pracovníci z odboru školstva VÚC Košice, presne tí istí ľudia, ktorí sa dnes tvária, že o elokovanom pracovisku v Sečovciach vlastne nič nevedia. Niektorí ani že existuje. Zdá sa, že pracovníci VÚC trpia stratou pamäte, to je ale potom na zváženie, keďže takto hendikepovaný pracovník by vlastne na svojej pozícii nemal vôbec pracovať.

Neviem, či zo strachu z osadníkov, alebo z neochoty, napriek tomu, že sa pri prerokovávaní prenájmu posúval termín zastupiteľstva z 15.8.2013 na 3.9.2013, mesto žiadosť školy o prenájom mestského majetku napokon ZAMIETLO. A to isté spravilo aj pri opakovanej žiadosti v roku 2017. Taká zvláštna situácia. Štát reprezentovaný VÚC Košice ako zriaďovateľom chce otvoriť učňovku pre Rómov z osady, ale budovu im nedá. To ako keby ste hodili do bazéna plavca so zviazanými rukami a nohami a čakali, že zapláva svetový rekord.

Škole a najmä riaditeľke teda nezostávalo nič iné, len sa obrátiť na súkromníkov. Už dopredu všetci vedeli, že to nebude jednoduché, veď kto by si po zlých skúsenostiach s Rómami pustil do budovy viac ako 100 osadníkov..... No ruku na srdce - málokto.

Skúšali to u viacerých, ale až podnikateľka Beáta Pandová bola ochotná priestory pre učňovku prenajať. A tak sa dohodli. Samozrejme, všetko so súhlasom VÚC Košice ako zriaďovateľom. Slovo dalo slovo a tak sa bývalá budova kaštieľa, ktorý predtým slúžil ako škola (nie rodinného domu, ako to niekto verejne označoval), stala domovom pre prvú stovku detí z osady. Okrem samotnej budovy, škola zmluvou získala aj rozsiahly pracovný dvor, na ktorom sa chlapci učia murovať, omietať, robiť studne, pokladať dlažbu. Že je touto činnosťou pozemok absolútne znehodnotený asi netreba pripomínať. Alebo – asi treba, lebo tento fakt zatiaľ opomenul každý, kto sa k tejto kauze prenájmu vyjadroval.

Zmluva o prenájme zverejnená na stránke VÚC Košice nadobudla platnosť 19.9.2013. To bol aj dôvod, prečo sa v škole posunul začiatok školského roka. Pre elokované pracovisko sa totiž „nechcela“ nájsť štátna budova, aj keď v tom čase mesto takú budovu k dispozícii malo. (Link)

http://www.vucke.sk/APIR/sk/Urad_KSK/Zmluvy_obj_fakt/_layouts/List_Detail_Default.aspx?WebID=b04a908f-7354-4de5-8363-298ead630a13&ListID=76a54cb7-6b6e-492e-8c23-f2598411e2e0&ViewID=c757ce98-7508-4948-8467-fce105b31370&ItemID=9149&

Na štúdium sa prihlásil aj novozvolený vajda. Po prvých úspechoch absolventov základného nižšieho učňovského štúdia sa otvorilo aj štúdium nadstavbové – trojročné. Prví absolventi dvojročného sa riadne zamestnali, mnohí ďalší aspoň brigádne . Do školy sa začalo hlásiť omnoho  viac žiakov z osady, vychytávali sa problémy ako vzťah k hodnotám, základné hygienické návyky, školská a pracovná morálka. Ale to by bolo na samostatnú kapitolu.

Aj samotné vedenie obce hovorí o budove ako o kaštieli a nie rodinnom dome. Ja len chcem veriť, že toto bagatelizovanie priestoru nebolo cielené. (link)

https://www.secovce.sk/pamiatky.phtml?id_menu=107708&limited_level=1&stop_menu=107708

 

Ako prišlo k podpísaniu dodatku o nájme a prečo.

Už v druhom roku fungovania sa do školy začalo hlásiť toľko študentov z osady, že škola už kapacitne nepostačovala a najmä odbor hygieny už začal mať obavy o dodržiavanie predpisov. Kým v školskom roku 2013/2014 začalo do školy v Sečovciach chodiť 118 žiakov, v školskom roku 2014/2015 to už bolo 243 žiakov a v školskom roku 2015/2016 už rovných 300. V školskom roku 2016/2017 sa počet opäť zvýšil – na 312 žiakov. (Upozorňujem, že stále sa bavíme o žiakoch výlučne z rómskej osady.) A tak si od podnikateľky prenajala Spojená škola aj druhý objekt – pôvodne bývalú budovu obchodu a služieb.

Nájomné sa navýšilo. Jednak to spôsobilo rapídne navýšenie počtu žiakov, ale po roku fungovania školy bolo zároveň jasné, koľko prenajímateľa stojí pri plnej prevádzke elektrika, plyn, BOZP, údržba, vodné a stočné a podobné prevádzkové náklady. Už vtedy bolo jasné, že 2 EUR na meter štvorcový reálne nie je postačujúce.  

Vzhľadom na to, že domovská Spojená škola v Dobšinej je vzdialená od elokovaného pracoviska asi 150 km, a nebolo možné promptne reagovať na potreby vybavenia a materiálno-technického zabezpečenia v čase vzdelávacieho procesu, dohodla sa pani riaditeľka s prenajímateľkou, že v rámci prenájmu bude zabezpečovať žiakom a pedagógom aj všetok materiál pre výučbu a odbornú prax  a to na základe požiadaviek.

Keď som sa pozrela na normatívy na žiaka, neprišla mi suma nejak premrštená. Iste, môžem sa mýliť, ale pri týchto informáciách sa mi to až tak nadsadené nezdá.

Toto sú oficiálne linky na normatívy pre všetky štyri učebné odbory, tak posúďte sami:

http://siov.sk/Documents/09-11-2016/3661_H_murár.pdf

http://siov.sk/Documents/09-11-2016/3686_F_stavebná_výroba.pdf

http://siov.sk/Documents/09-11-2016/3152_H_01_krajč%C3%ADr-pánske%20odevy.pdf

http://siov.sk/Documents/09-11-2016/3178_F_výroba_konfekcie.pdf

Zohľadnili sa v ňom aj neustále potreby interiérových opráv učební a sociálnych priestorov, lebo asi netreba zakrývať, že k nejakým ujmám predsa len interiérové prvky školy prišli. Nebolo to ale tak dramatické, aby sa škola musela zatvárať. 

Prečo sa župa hrá na pštrosa?

Dokumenty uverejnené na stránke VÚC Košice jasne dokazujú, že zatiaľ, čo sa vedenie župy aktuálne tvári prekvapene, o fungovaní školy vedelo  všetko. Škola bola povinná zverejňovať všetky zmluvy na webe VÚC, alebo na webe školy. A keď som ich tam našla ja, museli aj župani. Pravda je taká, že škole nijak nepomohli a to ani za starého, ale ani za nového vedenia župy. Naopak, nové vedenie chce školu v Sečovciach silou-mocou  zlikvidovať.

Na školu sa vyvíja neúmerný tlak. O žiakov nečakane prejavila záujem aj druhá sečovská škola. Tá, ktorej riaditeľ svojho času prehlásil, že k nemu do školy žiaden osadník chodiť nebude. Zrazu s tým problém nemá, vraj môžu chodiť na jeho školu.

Chyba lávky je ale v tom, že učebné odbory, ktoré sú na elokovanom pracovisku, vo svojej škole nemá. Zato má problémy s napĺňaním tried a to si maturity a bakalárske tituly na jeho škole údajne spravili všetci potentáti zo širokého okolia, policajných vyšetrovateľov nevynímajúc. Chápem, nazbierať dostatok žiakov nie je jednoduché. Vidina normatívov na žiaka nepustí. Takže dotácie aj z vedľajšej plne vyťaženej a fungujúcej školy by sa zišli. Až tak, že starosta Sečoviec, ktorý so školou absolútne nič nemá, len to, že im odmieta prenajať budovu, sa telefonicky informuje u poslankyne NRSR Zuzany Zimenovej, kedy bude škola zrušená. Kamarátšaft nadovšetko.

Veľa vecí smrdí aj na košickej župe. Posiela na školu kontroly, podľa pedagógov v rozpore so zákonom. Košický župan sa v médiách tvári, že o ničom nevedel a objavil teplú vodu a pozýva si na koberec zástupkyňu školy. Nie riaditeľku, ale zástupkyňu! Riaditeľke zasiela písomné otázky kde žiada vysvetlenie, ale vysvetlenie už nezverejňuje, takže verejnosť má pocit, že riaditeľka nekomunikuje schválne, lebo nemá žiadne vysvetlenia. A potom tak debilne úkoluje médiá, že jej zasielajú tak postavené otázky, že aj idiot z nich vyčíta (aspoň mne to z tých otázok bolo jasné hneď), že celá suita jeho právnikov hľadá možnosti, ako by ju odvolal a následne dosadil „svojho“ človeka, ktorý by tento „problém“ urýchlene vyriešil. Ako inak, zrušením školy. Veď načo učňovka pre Rómov, on má hlboko v paži, že vďaka škole klesla v osade a celých Sečovciach kriminalita, že tam ako v jedinej osade nevypukla epidémia osýpok, lebo je tam 90% zaočkovanosť (vraj vďaka vajdovej manželke, ktorá si to vzala na starosť), že zo 40 absolventov školy v tomto roku dostalo pracovné zmluvy hneď 26. Kašľať na to, po mne potopa! A ešte teda jedna vec – neviem, kto mu mediálne radí, ale vyliezť na svetlo sveta s nejakou mafiánskou vydieračkou mi už fakt prišlo srandovné, lebo premýšľam, kto ho tak mohol vydierať.  Či riaditeľka, vajda, alebo nejaký majster odborného výcviku. To akosi župan v médiách nekonkretizoval. Ale mňa by to náhodou celkom  zaujímalo. Lebo zatiaľ to vyzerá ako výstrel o pomoc na šírej púšti niekde v Nevade. Len niekto tomu župnému indiánovi zabudol povedať, že so šípmi a lukom to asi nepôjde. Ja byť na jeho mieste, tak to PR oddelenie na župe vyhodím na minútu, lebo toto bola fakt rada ehm.... ako to bolo..... za milión?

Každá minca má dve strany a každá váha dve misky.

Možno som naivná, ale ešte stále mám pocit, že všetci zainteresovaní vezmú rozum do hrsti a začnú premýšľať. Nadávať donekonečna na Rómov a ich osady nestačí, lebo sami si nepomôžu. Cesta, akou nastúpila elokovaná škola v Sečovciach sa mi páči. Iste, nie je všetko ružové, zase sa nehrajme na zázraky, lebo aj na tejto škole študenti občas opakujú ročník, občas školu neskončia, občas blicujú. Ale na ktorej nie? Dôležité je, že v závere zo školy odchádzajú zväčša hotoví ľudia pripravení zaradiť sa do riadneho života, odhodlaní vymaniť sa z divokého života v osade. Veď už dnes v Sečovciach existujú aj takí absolventi, ktorým mesto dokonca pridelilo byt. Ako inak, za prácu.

Podľa mňa tie zmeny, ktoré sú alfou a omegou v tomto prípade, idú rýchlejšie, ako si myslíme. A premýšľajúc nad touto skutočnosťou porovnávam misku váh. Na jednej strane PENIAZE a na druhej strane ZNAČNÉ ZLEPŠENIE ŽIVOTA RÓMOV. Pre mňa jednoznačné víťazstvo druhej misky. Koľko by nás ročne stálo 2000 nezamestnaných Rómov z osady a koľko ročne stojí fungujúca škola, produkujúca zamestnancov v oblasti, kde máme akútny nedostatok? Aj to by sa určite dalo vypočítať. O čo teda v tomto prípade ide?  Naozaj ide len a len o likvidáciu školy, alebo skôr o prachy?

Ja verím, že sa tu nájde dosť ľudí na to, aby sa zasadili za jej zachovanie tak, ako celý pedagogický zbor stojí za svojou riaditeľkou. Ako za svojou školou stoja Rómovia z osady, ktorí na popud vajdu zaslali županovi Rastislavovi Trnkovi petíciu s 200 podpismi, v ktorej ho žiadajú o zachovanie školy v Sečovciach. Ja za ňou stáť budem.

Zajtra odchádzam do Sečoviec, do rómskej osady. Pozval ma tam vajda, aby som sa prišla pozrieť, porozprávať sa so žiakmi. Snáď sa mi podarí nahliadnuť aj do školy. Vyhradila som si tri dni. Tri dni v osade je dosť na ozrejmenie si situácie priamo na mieste. Určite to je omnoho viac, ako spravili tí, čo sa ku zrušeniu školy vyjadrujú, nikdy v osade neboli, názor ľudí a samotných študentov ich nezaujíma a je im jedno, ako to ovplyvní život celej komunity.

Druhý diel k tejto kauze teda príde onedlho. A možno bude tretí, štvrtý. Tak či onak, ja sa budem stavať na stranu ľudí, nie na stranu peňazí.

A ešte jedna informácia – vajda ukončil svoje štúdium riadnou maturitou na škole v Spišskej Novej Vsi. Aktuálne je študentom bakalárskeho štúdia na Dubnickom technickom inštitúte. Je z neho vysokoškolák. Rozhodol sa ísť Rómom v osade osobným príkladom. Poviem vám, tento chlap stojí za to.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?