Však to by ani hovado nespravilo.

Autor: Monika Kozelová | 9.4.2018 o 22:59 | (upravené 10.4.2018 o 9:18) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  10260x

Ako v Kocúrkove, taký bol stav na dnešnom pojednávaní na okresnom súde v Skalici. Pred okresného sudcu JUDr. Ladislava Blaška sa mali postaviť dvaja mestskí policajti z Holíča, Peter M. a Marta B., obvinení z týrania zvierat. 

Oni, ani ich advokáti sa na súd nedostavili. 

Tí v auguste 2016 odobrali psov a šteniatka majiteľke, pani Danielovej. A zatiaľ čo dospelých psov previezli do mestských kotercov, šteniatok sa zbavili obzvlášť krutým spôsobom – utopili ich v žumpe. Jednoducho sa im ich nechcelo nosiť. Však - len veci....

"Chalani videli asi o pol desiatej večer prichádzať auto mestskej polície. Vystúpila žena a muž. Žena svietila po okolí baterkou, lebo bola už tma.", hovorí jedno z dievčat pred pojednávacou miestnosťou. „Keď odišli, bolo počuť len plač. Šteniatka strašne plakali, chalani sa snažili odtlačiť betónové veko, ale nepodarilo sa. Po pár minútach plač ustal,“ pokračovala.

„Ako niečo také mohla spraviť žena!“, rozhorčuje sa ďalšia ochranárka pred súdnou sieňou. „Je toto možné? Však to by ani hovado nespravilo“, hovorí a v rozčúlení žmolí papierovú vreckovku.

Pred pojednávačkou je dosť husto. Sú tam ochranári, majiteľka psíkov pani Danielová, bývalá šéfka Slobody zvierat Eva Čechová aj médiá. Aj ja. Po čase prichádza aj zástupkyňa iniciatívy Zvierací ombudsman Zuzana Stanová a Janka Hospodárová. Keď zriadenec s policajtom otvárajú menšiu pojednávaciu miestnosť, je plno. Mnohí, vrátane pani Danielovej stoja. Do miestnosti vchádza sudca a prokurátorka. Márne sa obzeráme, kde sú obžalovaní, kde sú advokáti. Sme tam všetci, okrem nich. Evidentne to majú na saláme, lebo ako sa neskôr dozvedám, Peter M. je vraj vo svojom obchode s bicyklami a Marta B. umýva okná na skalickej VÚB Banke. No aká paráda! Však kto by už dnes chodil na pojednávania, keď ani taký Bašternák a Pachinger, či ako sa to volá, nemusia....

A obhajcovia tiež neráčili pred súd. Veď načo..... ide predsa o VEC. O jednom netušíme nič, druhý poslal nejaký smiešny ospravedlňujúci list, vraj z osobných dôvodov.... Akurát že k tomu listu nič nepredložil. Ani ospravedlnenie od lekára. Sa pánko advokátko ani neunúval. A povedzme si, aký je to dnes problém, chytiť decko za ruku, odvliecť ho k lekárovi a ukázať „Aha, táto bodka nad zadočkom je asi osýpka! Čo? Nie je? Len komár? No... veď ja som len preventívne došiel, že čo keby náhodou... viete, aby nenakazil škôlku. A ospravedlnenie mi dáte? Áno? No tak ďakujem.......“. Asi takto nejak sa to pri obštrukciách bežne robí. Iste, obžalovaní prísť nemuseli, pojednávalo by sa aj bez nich, ale bez advokátov to, žiaľ, nejde. Pojednávanie by bolo kvalifikované ako nespravodlivý proces.

Pojednávanie sudca opäť odložil. Stačil mu na to jeden jediný vágny a nič nehovoriaci list od advokáta. (Mimochodom, rovnaké nič sme sa nedozvedeli o ospravedlnení toho druhého právneho zástupcu). Súd bude zasadať opäť 2.júla 2018 o 13,00 hodine.

Ale ak si tí, čo neprišli, teda obžalovaní a ich právni zástupcovia myslia, že v júli bude kľud, tak ich upozorňujem, že nebude. Lebo my prídeme znova. Prázdniny – neprázdniny. Po skončení súdu nás ešte sudca uistil, že ak sa advokáti nedostavia na súd ani v júli, vyrúbi im pokutu. A padla aj suma – 50 tisíc slovenských korút, teda 1.650 EUR. Tak my si teda počkáme. Aj s médiami. Ale tento krát to bude podstatne väčší tlak.

Malým šteniatkam už život nevrátime. Ani tým ďalším, ktoré sa v žumpe našli poviazané vo vreciach. Žumpa policajtom asi bežne slúžila ako masový hrob. Zostáva len smutno na duši a nezodpovedaná otázka – ČO SME TO, PRE BOHA, ZA ĽUDÍ? A tak sa nahlas pýtam, za všetkých ochranárov, za všetkých psíčkarov, za všetkých zvieratkárov – DOKEDY EŠTE ZVIERA BUDE VECOU?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pravidlá sa sprísnia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?


Už ste čítali?