Len aby sa nezabudlo, Peter Pellegrini.

Autor: Monika Kozelová | 18.3.2018 o 22:49 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  34702x

Presne v tento deň, 18. marca 2015 vystúpil spolu so mnou PETER PELLEGRINI na tlačovej konferencii po rokovaní grémia expertov, zvolaného v súvislosti so záchranou keltských pamiatok na Bratislavskom hrade.

Ja za občiansku iniciatívu SOS Bratislavský hrad a on aktuálne ako vtedajší predseda NRSR. S plechovou tvárou tvrdil, že pamiatky zachránime a garáže nebudú. AJ VTEDY KLAMAL EXPERTOM, NOVINÁROM, ĽUĎOM. Klamal všetkým. 

Pred novinárov som sa postavila unavená a nevyspatá. Sedeli sme v predsáli miestnosti, v ktorej sedeli takmer dve desiatky expertov, aby sa dohodli, čo s jedinečnými pamiatkami objavenými na Bratislavskom hrade, nepretržite 15 hodín. 

Za nás, občiansku iniciatívu SOS Bratislavský hrad rokovali a bojovali o každý kúsok pamiatky za zatvorenými dverami archeológovia Ján Rajtár zo Slovenskej akadémie vied, Margaréta Musilová a Branislav Resutík z Mestského úradu ochrany pamiatok, predseda komory architektov Juraj Herrmann, architekt Ľudovít Urban a predseda komory reštaurátorov Juraj Puškár. Naozaj silná zostava.

Proti nim, v drese Širokého, Guspana a Pellegriniho sedel napríklad historik Štefan Holčík, architekt Ivan Masár, reštaurátor Vladimír Višváder, či súčasný riaditeľ archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay. Tí všetci obhajovali stavbu garáží a betónovej záhrady na Bratislavskom hrade.

Po 15 hodinách rokovania som v noci napísala na facebook: "Ľudia, ďakujem vám všetkým za celé SOS za podporu! Včera sa nám podarilo neskutočné! Vykomunikovali sme:
1. Dôsledné zabezpečenie ochrany pamiatok na stavbe,- oplotením každej z pamiatok zamedzenie prístupu strojov a ľudí do priestorov zásypov pamiatok.
2. Zákaz skladovania stavebných materiálov na násypoch zakonzervovaných pamiatok pod násypmi.
To všetko s termínom IHNEĎ!
3. Urýchlené a dôsledné spracovanie reštaurátorskej štúdie a konzervácia pamiatok - termín ihneď.
4. Prezentácia VŠETKÝCH keltsko - rímskych pamiatok IN SITU, čo znamená, že žiadna z nich nezostane zasypaná a všetky budú prezentované verejnosti! Na základe toho komisia poverila Ing. Masára architektonickým spracovaním návrhov pre prezentáciu každej z pamiatok.
Čo sa týka posledného bodu - zmeny účelu stavby, ten sa nedal riešiť včera od stola. Jednak architekti musia s úmyslom zmeny oboznámiť investora a staviteľa, jednak my sa musíme pripraviť na predloženie aspoň 3 variant využitia podzemných priestorov.
Za nás sa prikláňame k tématickému riešeniu našich architektov - nerealizovať atrapu tereziánskej jazdiarne, miesto toho dôstojne odprezentovať keltsko-rímsku pamiatku, ktorá by inak skončila pod pódiom jazdiarne. Funkciu jazdiarne by sme presunuli pod záhradu do podzemia, kde by sa po vzore podobného riešenia, ktoré realizovali v Maďarsku, vytvorilo kongresové centrum.
A na záver by som sa chcela veľmi pekne poďakovať tým, ktorí za nás toto všetko v tom 15 hodinovom maratóne vybojovali - archeológom Jánovi Rajtárovi a Margaréte Musilovej, architektom Jurajovi Herrmanovi, Ľudovítovi Urbanovi a Michalovi Bogárovi a reštaurátorovi Jurajovi Puškárovi. V zázemí sedel a informáciami pomáhal a zásoboval geológ Ján Madarás.
Ďakujem kolegom z SOS, ktorí tam včera celých tých 15 hodín vydržali. Myslím, že táto kolektívna snaha nevyšla navnivoč. Ďakujem!"

A ráno nasledovala tlačovka. 

"Zvrat prišiel v marci, no len domnelý", napísal Juraj Koník z Denníka N vo svojom článku "Ako Pellegrini ohýbal sľuby o garážach na Bratislavskom hrade", ktorý vyšiel 20. apríla 2015. A vo svojom článku citoval slová Petra Pellegriniho z tlačovky po grémiu. 

„Budeme plne rešpektovať závery tohto odborného grémia,“ sľuboval Pellegrini po stretnutí odborníkov. Na využití podzemných priestorov sa nedohodli a experti tak čakali, kedy budú v odborných debatách pokračovať, napísal Juraj Koník v Denníku N. 

„Budeme diskutovať, keďže sa nenašiel názor na podzemnú stavbu, akým spôsobom do budúcnosť bude možné ju využívať,“ tvrdil predseda parlamentu Pellegrini. „Hĺbka je už daná, musíme sa dostať na povrch. Ideme naozaj len vyplniť ten priestor stavebnou časťou, možno tak neutrálnejšie zariadenou. Aby sa potom dalo, v prípade, že nás diskusia k niečomu privedie, dovybaviť priestor podľa toho, aký účel zvolíme,“  tvrdil Pellegrini a nechával si otvorené možnosti a vyvolal tak eufóriu a titulky v novinách, že pri Hrade možno nakoniec nebudú garáže. Až o pár dní sa ukázalo, čo tým myslel.

Ešte raz dávam do pozornosti vetu: "Budeme plne rešpektovať závery tohto odborného grémia"!

Dva týždne po odbornom grémiu Pellegrini odkryl karty. „V stavbe sa pokračuje podľa projektového zámeru tak, ako bola naplánovaná. Keď bude dokončená, bude možné o využití diskutovať. V tejto chvíli by však stavba mala byť skolaudovaná ako garáže,“ odkázal jeho komunikačný odbor. Takže - zabili.

Termín ďalšieho stretnutia s odborníkmi sa niekoľko týždňov odkladal, čakalo sa aj na návrat kancelára Národnej rady Daniela Guspana z dovolenky. A v jame sa zatiaľ betónovalo, ako o závod. A kým Guspan láskavo prišiel, dostali sa až na tretiu polúroveň, podľa architektov hranicu, za ktorou už nebude možné využiť stavbu na nič iné ako garáže. Už vtedy nám bolo jasné, že Peter Pellegrini klamal, až sa mu od úst prášilo. Odborné grémium k téme prestavby Bratislavského hradu bola zo strany Národnej rady SR obyčajná šaškáreň. Nešlo o nič menšie, ako o podvod na občanoch Slovenska.

Pre tých ktorí nevedia, o čom sa tu bavíme, malé info.

V súvislosti s plánovanou výstavbou podzemných garáží, záhrady a jazdiarne v lokalite Bratislavského hradu boli počas archeologických prieskumov a výkopových prác odkryté nesmierne vzácne artefakty, ktoré svojim historickým významom presahovali hranice nielen Slovenskej republiky, ale celého sveta.


Desiatky rokov sa predpokladalo, že hradný kopec ukrýva pamiatky vzácne pre celú krajinu. Archeologické výskumy však priniesli objavy, ktoré významom prekročili hranice Európy. Viac ako sto rokov pred Kristom stáli na hradnom kopci murované budovy, nesúce nepopierateľné znaky rímskej architektúry. Na skale nad Dunajom si nechali keltskí vládcovia Rimanmi postaviť stavby, ktoré by boli ozdobou ktoréhokoľvek námestia na Apeninskom polostrove a po ktorých by všetky krajiny Európy skočili ako pes po údenom. Boli jednou z dôležitých zastávok na Jantárovej ceste. Obchodníci z Jeruzalema, súčasníci Ježiša Krista sa na svojich cestách zastavovali práve tam. Keby tušili, že tieto pamiatky z väčšej časti ľudstvo už nikdy neuvidí, možno by si ich odfotografovali. Teda vlastne.... vyryli do kameňa. 
Ale kto mal vtedy tušiť, že aj Slovensko raz bude mať svoj vlastný Taliban s mocnými vodcami na čele. A národ, ktorého títo vodcovia tak plánovite znechutia, že im začne byť všetko jedno. Aj vlastná minulosť. Lenže národ netuší, že práve na tom znechutení postavil náš Taliban svoju ideológiu. Lebo presne vedel, že apatický národ ho nechá bačovať, ako sa mu chce.
Lenže náš nekultúrny Taliban prekračuje všetky medze. O morálke, slušnosti a pokore k vlastnému národu ani nehovoriac. 
Ako inak si máme vysvetliť „kultúrny“ počin imámov Paška – Široký – Guspan – Pellegrini - Maďarič, akým je bezpochyby likvidácia pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty na ktorej táto squadra postavila tú najbetónovejšiu pseudozáhradu na svete. A to všetko za také peniaze, že by jeden neveril! Keď nám predkladali pri rokovaniach ich ľúbivé vizualizácie záhrady, pýtali sme sa nahlas, či tráva v záhrade bude zo zlata a tulipány strieborné. Rozpočet na meter štvorcový záhrady sa totiž pohyboval v sume 3.330 Eur. Nie, nie je tam o nulu viac. Skutočne je to tak. 
Možno tu toho veľa nemáme, ale pravdepodobne máme najdrahší betón na celom svete. Je to totiž súčet dvoch položiek - cena zničených pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty + 3.330 Eur na meter štvorcový. Súčet oboch veličín ponechávam radšej na matematikov tohto sveta. Lebo je to hádanka hodná Nobelovej ceny za matematiku. 


Podoba, v akej sa prezentuje takzvaná tereziánska záhrada na Bratislavskom hrade je taká katastrofa, že je to až na zaplakanie. Obohnaná štvormetrovým betónovým plotom pôsobí skôr ako výsmech najhrubšieho zrna každému daňovému poplatníkovi v tejto krajine a jediní ľudia, ktorí z toho budú mať radosť, sú grafiťáci. Biely makadam, ktorým má byť betón vysypaný bude najskôr fungovať ako vrah podpätkov všetkých europoslankýň, ktoré záhradu navštívia, ako funkčný prvok. To, že záhrada nebude uspôsobená pre návštevníkov na invalidnom vozíku, ani pre matky s detskými kočíkmi, ani nekomentujem, lebo na papier sa mi sypú slová nehodné vašich očí, milí čitatelia, lebo vy za nič nemôžete (vás, pán Široký, Guspan, Paška, Pellegrini, Maďarič, Jurkovič, Holčík, ani vás, pani Kosová, sa to netýka).


Ešte pár poznámok k záhrade – jej realizácia nie je ŽIADNA replika, je to paškvil približne prispôsobený nájdenému historickému nákresu, pán Holčík! Nebudovali sme žiadnu BAROKOVÚ ZÁHRADU, lebo obdobie panovania Márie Terézie nám s obdobím baroka časovo trochu nesedí. Ak ste tvrdili, že to bude replika, prečo sa teda nepoužili autentické materiály, pán Jurkovič. Ak tvrdíte, že ten idiotský múr tam bol aj v minulosti, naštudovali ste si dôvod? Že za múrom bola hospodárska časť s prasiatkami, husami, kačicami a poddanými? Alebo si to máme vysvetliť tak, že ako za Rakúsko-Uhorska, v záhrade bude opäť len šľachta a za múrom my, poddaní, daňoví poplatníci? Vám naozaj nie je ani trochu trápne, že ste si to nechali zaplatiť z daní občanov tejto krajiny? Vám možno nie, ale mne je trápna aj za vás, lebo to je taká arogancia moci, že je to neprehliadnuteľné!
A ešte niečo. Keď sme vás upozorňovali počas odborného grémia, že na zasypanej pamiatke, označenej ako Rím VI., nedodržiavate ochranné pásmo a skladujete na nej roksorové tyče a oceľové rúry, sľúbili ste okamžitú nápravu. Mohli sme si domyslieť, že si z úst robíte kanál splaškov, lebo dnes na tejto vzácnej pamiatke so zachovalou rímskou omietkou stojí váš žeriav, pán Široký!
Bratislavský hrad – hanba na celé storočia.
Takže takto, pán Pellegrini - VERILI SME VÁM, UŽ TO NIKDY NESPRAVÍME!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Covidu podľahlo ďalších 81 pacientov

Pandémia si vyžiadala už viac ako 7-tisíc obetí.

Pravidlá sa sprísnia od stredy, pozrite si prehľad zmien

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?


Už ste čítali?