Nový ochranársky portál mi robí radosť.

Autor: Monika Kozelová | 30.10.2016 o 11:54 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1051x

Nový komplexný informačný a monitorovací systém spustila Štátna ochrana prírody SR. Mapuje na ňom chránené zvieratá, rastliny a biotopy. Je určený nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Neskutočné!

Teším sa ako dlho nie. Zo štátnej inštitúcie. Na svetlo sveta dokopala Štátna ochrana prírody dobre čitateľný, prehľadný a živý portál www.biomonitoring.sk , ktorý budovala s ochranármi a pod gesciou  IT spoločnosti Lomtec.com viac, ako tri roky. Podľa informácií počas doterajších 17 844 prieskumných návštev zmapovali 11 663 lokalít na Slovensku, zaznamenali pri nich 66 biotopov a 156 chránených druhov fauny a flóry. Pozorovaných bolo spolu 19 613 druhov.  Ide o výsledok práce stoviek terénnych výskumníkov, vyrážajúcich do terénu viackrát v priebehu jedného roka.

Portál je koncipovaný ako „živý“, pridávať informácie doň priebežne môžu profesionálni ochranári i široká verejnosť. Informácie sa pridávajú a aktualizujú denne a v reálnom čase, takže mnou publikované čísla sa možno medzičasom zmenili. Je to portál, ktorý naozaj nespí.

Mne ako ochranárovi vadí asi len jedna vec – chýbajú mi informácie o vtáctve (len si spomeňte na zhodené hniezda belorítok pri čistení mosta SNP v Bratislave) a veľkých zvieratách, ako je napríklad rys ostrovid, naša najvzácnejšia šelma. Portál v základe mapuje rastliny, biotopy a malé živočíchy. Predpokladám však, že sa portál začne plniť aj informáciami o vtákoch a veľkých zvieratách. Chápem, že financie sú asi obmedzené, ale možno práve v tejto oblasti „zaberie“ laická verejnosť, poprípade ochranárske združenia, či poľovnícky zväz, ktorému tiež musí ísť v prvom rade o ochranu prírody. Ale ono to asi funguje aj samé. Už dnes je napríklad najzapisovanejším druhom medveď hnedý.

Informačný a monitorovací ochranársky projekt je zaujímavý pre svoj rozsah, detailné rozpracovanie a programované pohyby, ktoré zaručujú jeho interaktívnosť. Dá sa v ňom ľahko orientovať, hľadanú informáciu dostanete na jeden – dva prekliky. „Práca zamestnancov IT spoločnosti Lomtec.com v úzkej spolupráci so zadávateľom, už prináša aj odborné ocenenia v podobe nominácie v prestížnej súťaži ITAPA 2016 na Cenu Rádia Slovensko.“ prečítala som si. A niet sa čo čudovať. Spoločnosť za svoje peniaze konečne dostala plnohodnotný portál. A aj som zahlasovala, lebo si myslím, že ten portál si to zaslúži.

Super je, že portál môže slúžiť celej spoločnosti, nielen odbornej verejnosti. Cielený 3-ročný monitoring priniesol dôležité údaje pre ochrancov, čím im umožnil orientovať sa  v konkrétnych prírodných lokalitách, a zároveň aktívne podporuje záujem v laickej verejnosti, ktorá sa do celého monitoringu môže zapojiť, lebo informácie a aktuálne poznatky môžu do systému vkladať aj občania, aktivisti, žiaci - všetci, ktorí sa ochrane a skúmaniu prírody venujú amatérsky. Tým, ktorí vnímajú prírodu ako cieľ pre individuálnu turistiku, poskytuje portál informácie o prírodných zaujímavostiach v navštevovanej destinácii. Nečakajte však detailný teritoriálny popis výskytu chránených rastlín či zvierat. Toho sa pre samotnú ochranu všetkých druhov nedočkáte. Detailný popis chránených rastlín a zvierat, ktorý nájdete na portáli, môže byť dokonalým pomocníkom učiteľov, žiakov a študentov; môže slúžiť obciam a mestám pri prezentácii flóry a fauny ich regiónu; aj stať sa pomocníkom pre úrady a stavebníkov v hľadaní informácií o výskyte chránených rastlín a živočíchov na konkrétnych územiach.

Portál www.biomonitoring.sk má však aj iné výhody. Môže byť veľkým pomocníkom pre stavebné úrady, ale aj pre malých stavebníkov, ktorí na ňom nájdu informácie o prípadných  budúcich stavebných prekážkach pri získavaní stavebných povolení. Lebo ťažko dostanete stavebné povolenie na vami zakúpenom pozemku, ak sa na ňom preukázal výskyt chránených rastlín a živočíchov. V podstate vám stačí klik na váš plánovaný pozemok, aby ste zistili, či ho kúpiť, alebo nie. Portál by mohol ušetriť veľa plaču nad rozliatym mliekom....

A v rovnakom smere by mohol byť nápomocný aj pre stavebné úrady pri vydávaní stavebných povolení.

Takže blahoželám Štátnej ochrane prírody, Lomtec.com aj nám všetkým. Good job, dámy a páni! Už ostáva len veriť, že bude takto živý aj naďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Dres Neapola je mojou druhou kožou, tvrdí Hamšík. Slovák dokázal nevídanú vec.

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

ŠPORT

Real Madrid vyhral MS klubov, zapísal sa do histórie

O víťazstve nad Gremiom rozhodol jediný gól Cristiana Ronalda.


Už ste čítali?