Nový ochranársky portál mi robí radosť.

Autor: Monika Kozelová | 30.10.2016 o 11:54 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  1299x

Nový komplexný informačný a monitorovací systém spustila Štátna ochrana prírody SR. Mapuje na ňom chránené zvieratá, rastliny a biotopy. Je určený nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Neskutočné!

Teším sa ako dlho nie. Zo štátnej inštitúcie. Na svetlo sveta dokopala Štátna ochrana prírody dobre čitateľný, prehľadný a živý portál www.biomonitoring.sk , ktorý budovala s ochranármi a pod gesciou  IT spoločnosti Lomtec.com viac, ako tri roky. Podľa informácií počas doterajších 17 844 prieskumných návštev zmapovali 11 663 lokalít na Slovensku, zaznamenali pri nich 66 biotopov a 156 chránených druhov fauny a flóry. Pozorovaných bolo spolu 19 613 druhov.  Ide o výsledok práce stoviek terénnych výskumníkov, vyrážajúcich do terénu viackrát v priebehu jedného roka.

Portál je koncipovaný ako „živý“, pridávať informácie doň priebežne môžu profesionálni ochranári i široká verejnosť. Informácie sa pridávajú a aktualizujú denne a v reálnom čase, takže mnou publikované čísla sa možno medzičasom zmenili. Je to portál, ktorý naozaj nespí.

Mne ako ochranárovi vadí asi len jedna vec – chýbajú mi informácie o vtáctve (len si spomeňte na zhodené hniezda belorítok pri čistení mosta SNP v Bratislave) a veľkých zvieratách, ako je napríklad rys ostrovid, naša najvzácnejšia šelma. Portál v základe mapuje rastliny, biotopy a malé živočíchy. Predpokladám však, že sa portál začne plniť aj informáciami o vtákoch a veľkých zvieratách. Chápem, že financie sú asi obmedzené, ale možno práve v tejto oblasti „zaberie“ laická verejnosť, poprípade ochranárske združenia, či poľovnícky zväz, ktorému tiež musí ísť v prvom rade o ochranu prírody. Ale ono to asi funguje aj samé. Už dnes je napríklad najzapisovanejším druhom medveď hnedý.

Informačný a monitorovací ochranársky projekt je zaujímavý pre svoj rozsah, detailné rozpracovanie a programované pohyby, ktoré zaručujú jeho interaktívnosť. Dá sa v ňom ľahko orientovať, hľadanú informáciu dostanete na jeden – dva prekliky. „Práca zamestnancov IT spoločnosti Lomtec.com v úzkej spolupráci so zadávateľom, už prináša aj odborné ocenenia v podobe nominácie v prestížnej súťaži ITAPA 2016 na Cenu Rádia Slovensko.“ prečítala som si. A niet sa čo čudovať. Spoločnosť za svoje peniaze konečne dostala plnohodnotný portál. A aj som zahlasovala, lebo si myslím, že ten portál si to zaslúži.

Super je, že portál môže slúžiť celej spoločnosti, nielen odbornej verejnosti. Cielený 3-ročný monitoring priniesol dôležité údaje pre ochrancov, čím im umožnil orientovať sa  v konkrétnych prírodných lokalitách, a zároveň aktívne podporuje záujem v laickej verejnosti, ktorá sa do celého monitoringu môže zapojiť, lebo informácie a aktuálne poznatky môžu do systému vkladať aj občania, aktivisti, žiaci - všetci, ktorí sa ochrane a skúmaniu prírody venujú amatérsky. Tým, ktorí vnímajú prírodu ako cieľ pre individuálnu turistiku, poskytuje portál informácie o prírodných zaujímavostiach v navštevovanej destinácii. Nečakajte však detailný teritoriálny popis výskytu chránených rastlín či zvierat. Toho sa pre samotnú ochranu všetkých druhov nedočkáte. Detailný popis chránených rastlín a zvierat, ktorý nájdete na portáli, môže byť dokonalým pomocníkom učiteľov, žiakov a študentov; môže slúžiť obciam a mestám pri prezentácii flóry a fauny ich regiónu; aj stať sa pomocníkom pre úrady a stavebníkov v hľadaní informácií o výskyte chránených rastlín a živočíchov na konkrétnych územiach.

Portál www.biomonitoring.sk má však aj iné výhody. Môže byť veľkým pomocníkom pre stavebné úrady, ale aj pre malých stavebníkov, ktorí na ňom nájdu informácie o prípadných  budúcich stavebných prekážkach pri získavaní stavebných povolení. Lebo ťažko dostanete stavebné povolenie na vami zakúpenom pozemku, ak sa na ňom preukázal výskyt chránených rastlín a živočíchov. V podstate vám stačí klik na váš plánovaný pozemok, aby ste zistili, či ho kúpiť, alebo nie. Portál by mohol ušetriť veľa plaču nad rozliatym mliekom....

A v rovnakom smere by mohol byť nápomocný aj pre stavebné úrady pri vydávaní stavebných povolení.

Takže blahoželám Štátnej ochrane prírody, Lomtec.com aj nám všetkým. Good job, dámy a páni! Už ostáva len veriť, že bude takto živý aj naďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.


Už ste čítali?