Učiť sa nemčinu s Adelou Banášovou je fajn.

Autor: Monika Kozelová | 21.9.2016 o 9:48 | Karma článku: 5,59 | Prečítané:  2026x

Keď som videla Adelu Banášovú nádherne recitovať v nemčine návod na použitie televízora Samsung, neskutočne som sa bavila. Fakt haluz. 

Keď o dva dni internet „vypľul“ jej klip, kde rapuje starú nemeckú klasiku, to už bolo aj na klobúk dolu.

https://www.youtube.com/watch?v=R_NnGlHBiE8

https://www.youtube.com/watch?v=vlOHFuwdRrE

To som už mala indície, že to nebude len tak. A veru nebola. Takýmto skvelým spôsobom totiž Adela pozývala ľudí pracujúcich v oblasti IT na kurzy nemčiny. Zadarmo. A tak ma to začalo zaujímať. Nemčina totiž nie je práve jazyk pre IT stvorený. O to viac ma potešilo že do tohto projektu išiel Goetheho inštitút a súkromná firma Stengl. Zisťovala som čo je za tým a tak som sa ocitla priamo na tlačovke k projektu, v ktorom sa Adela Banášová stala ambasádorkou.

Tlačovka bola pre mňa mimoriadne zaujímavým zdrojom informácií. Vedeli ste, že v oblasti IT sa každý rok v nemecky hovoriacich krajinách vytvorí 20 tisíc nových pracovných miest pre IT odborníkov? Že len v Nemecku momentálne chýba 43 tisíc ajtíčkárov? A že 82% IT firiem v Nemecku outsorcuje aspoň časť svojich pracovných činností? Tak pre mňa čísla veľmi prekvapujúce. Navyše ak som zároveň dostala relevantné informácie aj od dekana Štefančíka z Ekonimickej univerzity, podľa ktorého  má každý rok dopyt od firiem na množstvo študentov hovoriacich nemecky a on ich nedokáže vykryť. Prichádzame tak o pracovné možnosti, ktoré potom padajú do lona Poliakom, Slovincom, Maďarom.

Outsorcing nemeckých firiem v oblasti IT by u nás mohol prekvitať, keby naši IT vedeli nemecký jazyk. Je to totiž rokovacia reč s materskou firmou, ale i komunikačná reč s kolegami. Keď si uvedomíme, že dopyt po IT odborníkoch už nie je takmer žiaden a že mnohým IT odborníkom skočia zlaté časy so štátnymi zákazkami, je to ponúknutá príležitosť. Že sa dal Stengl do toho a že investoval časť zisku do vzdelania má tiež logiku. Je to totiž dcéra nemecky hovoriacej IT firmy.

Historicky prvý kurz nemčiny pre ITK v Goetheho inštitúte je zadarmo. Dá sa naň ešte do štvrtka prihlásiť na stránke www.stenglakademie.sk a bude v rozsahu 20 hodín. Myslím, že rozumná vec pre rozumných ľudí, ktorí pochopili, že čakať na to, kedy nám práca začne sama padať do lona, už skončili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŽENA

Do školy alebo nie? Niektoré deti potrebujú viac času ako si rodičia myslia

Zistite, či je vaše dieťa pripravené na základnú školu.

KOMENTÁRE

Rusi uverili Putinovmu silnému Rusku

Isté je jedno: Putin nemôže naplniť svoj sľub vojenskej moci a blahobytnej budúcnosti.

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky.


Už ste čítali?