Bola, či nebola v zimnej jazdiarni na Bratislavskom hrade aspoň jedna noha?

Autor: Monika Kozelová | 30.8.2016 o 20:58 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2393x

Už dva mesiace predsedáme Európskej únii. Vraj práve kvôli tomu naša vláda a kancelária NRSR tak fofrovala, aby zlikvidovala keltské pamiatky na severnej terase Bratislavského hradu.

A na ich mieste postavila podľa nich nádherné atrapy zimnej jazdiarne, podzemné garáže a betónovú záhradu takú „nádhernú“, že si pri jej fotografii odpľuli aj v Spišskej Novej Vsi.

Všetko malo byť hotové so začiatkom nášho predsedníctva. Lenže v zimnej jazdiarni, zdá sa, zatiaľ nebola ani noha. A v garáži asi len novinári a niekoľko poslancov pri verejnej prezentácii. V betónovej záhrade, ktorá je síce už otvorená, sa každý otočí už pri schodoch, lebo pomaly, ale iste vysychá. A tak prišiel čas spýtať sa na odpočet nákladov na tento paškvil paškvilov  našej ctenej kancelárie Národnej rady SR. Chtiac- nechtiac musím konštatovať, že kancelária NRSR a vtedajší predseda NRSR  - Peter Pellegrini opäť klamali, zavádzali, a ako sme všetci predpokladali, išlo len a len o prelievanie peňazí. A to nie v malej výške.

Pozrime sa teda opäť, čo nás táto „stavba desaťročia“, kam nikto nechodí, stála. Ak odhliadneme od zničených pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty bol rozpočet na tieto stavebné paškvily nasledovný:

Hradné garáže – vyše 11 miliónov Eur,

betónová záhrada - 5,5 milióna Eur,

atrapa zimnej jazdiarne - 10,7 milióna Eur.

To sú údaje, ktoré prezentoval minister Róbert Kaliňák v NRSR pri interpelácii poslancov. Z nich vyplýva, že jedno  garážové státie, ktorých je 222, stálo daňových poplatníkov 49.549 Eur. A to podľa Spolku architektov Slovenska výstavba podobných podzemných garáži stoji 8 až 9 tisíc Eur na jedno státie. Tak si vyrátajte, aký je „vývar“ pre zhotoviteľa, v tomto prípade pre Váhostav. Lebo podľa odhadu architektov by reálny rozpočet pre garáže mal byť okolo 2 miliónov a to už aj s rezervou. Ešte horšie je na tom s rozpočtom betónová záhrada  realizovaná tak, že aj študenti 1. ročníka strednej poľnohospodárskej školy v Malinove by ju spravili lepšie ako je, a to aj keby boli po týždňovom žúre. Jej meter štvorcový vychádza podľa odborníkov na 3.300 eur, čo by mohlo byť reálne, ak by v záhrade bola tráva strieborná a tulipány zlaté a nie len obyčajné drevené lipy a sirôtky, z ktorých už dnes je polovica na odpis, lebo v tom horúcom betóne, ktorého je na záhrade neúrekom, jednoducho skapali. Inak aby bolo jasné, aj meter štvorcový záhradného betónu stál 3.300 eur. Takže vlastne sme našli aspoň niečo, na čo pri tejto katastrofe môžeme byť hrdí - máme jedno svetové „naj“, lebo na hrade máme asi najdrahší betón na svete.

No a keďže nemáme istotu, čo sa na hrade deje, alebo informácie o otvorení jednotlivých sektorov sú asi tajnejšie, ako Matovičove daňové priznania, je načase aby sme túto bielu dieru zaplátali relevantnými informáciami. A tak sme dnes do kancelárie NRSR zaslali pár otázok.

Tu sú:

Na základe Infozákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám Vás, ako správcu Národnej kultúrnej pamiatky, zdvorilo žiadam o odpovede na následovné otázky:

1. Je garáž pod severnou terasou Bratislavského hradu otvorená verejnosti?

- Ak je, koľko áut v nej od otvorenia parkovalo?

- Koľko z toho bolo áut návštevníkov hradu a koľko pracovníkov NRSR, hradu, resp.poslaneckých kancelárií?

2. Je atrapa Zimnej jazdiarne otvorená verejnosti?

- Ak áno, koľko akcií v nej prebehlo a kto bol ich usporiadateľom?

- Kto bol zadávateľom?

- Koľko osôb sa na akciách zúčastnilo?

- Prebehla v nej aj akcia súvisiaca s našim predsedníctvom EÚ?

- Ak áno, aká a kedy?

3. Koľko peňazí bolo vynaložených na stavbu atrapy betónovej záhrady, rozkladajúcej sa na severnej terase areálu Bratislavského hradu?

- Koľko v nej bolo návštevníkov?

- Koľko z nich sa viazalo na oficiálne návštevy súvisiace s našim predsedníctvom v EÚ?

4. Sú keltské pamiatky, ktoré ste zachovali, sprístupnené verejnosti?

- Ak áno, kedy ste ich sprístupnili?

- Koľko návštevníkov a ku ktorej z pamiatok sa dostalo?

- Kto ich konzervoval a akým spôsobom?

- Aké boli náklady na ich konzerváciu a prezentáciu?

5. Zdvorilo vás žiadam o zaslanie, resp. linky na všetky zmluvy, súvisiace s návrhmi a samotnou realizáciou betónovej záhrady na severnej terase Bratislavského hradu, zároveň žiadam o podrobné vyúčtovanie realizácie.

6. Zdvorilo žiadam o zaslanie, resp. linky na zmluvy súvisiace s ošetrením, konzerváciou keltských pamiatok na severnej terase Bratislavského hradu, rozpočty a vyúčtovanie prác, ktoré sa na pamiatkach vykonali.

7. O akú sumu boli navýšené náklady na jazdiareň, garáž a záhradu od 1.1.2015?

Ďakujem za informácie.

Verím, že na odpovede nebudeme čakať až do nových volieb, veď na nič tajné sa nepýtame. A vzhľadom na to, že ide o peniaze daňových poplatníkov, mali by vedieť, ktorým potokom ich prašule odtiekli. A ak by náhodou niekto tam hore tvrdil, že sa práce zdržali kvôli aktivistom tak dopredu predznačujem, že pôjde o klamstvo ako Brno, lebo práce prebiehali aj počas našich protestov nepretržite.

Dáme im trochu času v zmysle zákona, veď až tak málo tých otázok nie je. A najmä – tešíme sa na odpovede. Len neviem, či si už dopredu nemám dať panáka, aby ma nevyvrátilo. A vás tiež.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bödör s Kočnerom volali Fica šéf

Kočner kritizoval Fica za odstavenie Harabina.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík hrá v strane o všetko

Uveriteľný zmier v SaS je už nemožný.


Už ste čítali?