Krv máme všetci rovnakú, len niektorí si to nemyslia!

Autor: Monika Kozelová | 13.8.2016 o 22:56 | (upravené 14.8.2016 o 10:18) Karma článku: 10,13 | Prečítané:  3161x

Keď ste po havárii na pokraji smrti, pýtate sa, kto vám daroval krv? Spýtajte sa mamičiek detí s leukémiou, či zisťujú, čia život zachraňujúca krv tečie do žíl ich deťom!

Krv máme všetci rovnakú. Len niektorí si to nemyslia.

Dnes som bola na manikúre. To rozhodne nie je podstatné. Môj nechtár, nazvime ho napríklad Juraj, mi na otázku ako sa má a čo má nové porozprával príbeh, ktorý mi zdvihol tlak až na plafón.

Juraj je dobrovoľný darca krvi. Krv daroval už osem krát. Vždy sa nechal riadne vyšetriť, krv pretestovať, ráno išiel nalačno... vždy ten istý postup.

Aj nedávno sa vybral do nemenovanej nemocnice v Bratislave. Prišiel, zapísal sa, pretestoval, všetko bolo v poriadku. Až do momentu, keď malo prísť k samotnému odberu. Prišla dáma v zdravotnej uniforme a oznámila mu, že krv mu nezoberie. Keď sa spýtal, aký je dôvod, povedala mu, že preto, lebo je gay. Osem krát to nikomu nevadilo, ale teraz? Teraz to vadilo, napriek tomu, že jeho krv bola v poriadku, bola červená a zdravá. To bola facka nielen pre neho, ale priznám sa, že aj pre mňa. A to som hetero.

Je nepochopiteľné, kam až sme to v tejto krajine dotiahli. Tá nenávisť voči všetkému minoritnému nás zožiera zvnútra, hnisáme ako rany, strach v nás víťazí nad zdravým rozumom. Až tam sme sa nechali politikmi dotlačiť, tými ich kampaňami plnými  strachu zo všetkého, čo nepochádza od majoritnej väčšiny. A teraz myslím komplet celé politické spektrum.

Darcov krvi je čím ďalej, tým menej. Mladí ľudia, česť výnimkám, na to kašlú. Majú pocit, že im sa predsa nemôže nič stať. Ale to je veľký omyl, lebo nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Len sa obzrite, koľko nešťastia je okolo vás! Koľko je havárií, fatálnych úrazov, koľko je tu rakoviny, koľko operácií srdca, koľko transplantácií. A každý z postihnutých, ktorých spomínam, potrebuje krv. Krv, ktorá zachraňuje životy. A na tom operačnom stole sa nikto nepýta, či je od Róma, od Vietnamca, od bieleho, alebo od lesbičky. Krv je krv a nie voda. Od každého rovnako vzácna. Krv nesmie podliehať segregácii. Krv musí pomôcť každému.

Tak ak vám, alebo vášmu blízkemu bude niekedy chýbať liter krvi (čo, samozrejme, nikomu neprajem), možno to bude práve ten liter, ktorý Juraj nedaroval. Choďte sa potom do nemocnice poďakovať.

Juraj už nikdy žiadnu krv nedaruje. Na protest svoj preukaz darcu roztrhal ešte na oddelení.

Gratulujem, milé zdravotníctvo!

P.S. Spomenula som si, ako mi moja kamarátka, inak biela, pracujúca ako terénna pracovníčka v rómskej osade rozprávala, ako naháňala darcov krvi pre otca, ktorému išlo o život. Keď sa to rómovia dozvedeli, na hematológiu prišla darovať krv celá rómska osada. A kto mohol, ten aj daroval. Jej otcovi zachránili život. Aj pár ďalším ľuďom. A nikto sa nepýtal, odkiaľ tá krv je.

Možno to všetko má nejaké vysvetlenie a možno to niekto aj vysvetlí. Lebo zatiaľ to je len spôsob komunikácie takzvane "na hulváta". A k tomu jeden sklamaný dobrovoľný bývalý darca krvi. Tak len toľko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?