Generál na desať hodín? U nás ide všetko!

Autor: Monika Kozelová | 15.7.2016 o 3:25 | (upravené 17.7.2016 o 20:27) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  79884x

My sa pokojne môžeme volať krajina Pimparapác. V tejto rozprávkovej zemi ide totiž všetko, aj vymenovať generála na desať hodín činnej služby. Neveríte?

Dňa 30. Júna 2016 na návrh vlády Slovenskej republiky vymenoval prezident Andrej Kiska plukovníka Jozefa Turčáka, generálneho riaditeľa sekcie colných úradov Finančného riaditeľstva SR, do hodnosti generál. Na chvíľu. Teda presne na desať hodín, lebo od polnoci 1. Júla 2016 si generál musel uniformu vyzliecť, keďže už nebol v činnej službe. Na druhý deň po vymenovaní totiž opäť odišiel do výsluhového dôchodku. Ale zato s mesačnou výsluhovou apanážou 2300 Eur čistého (taký má aj generálka Kročianová, spomínaná nižšie v článku), čo by pri odchode do dôchodku s hodnosťou plukovník rozhodne nemal.

Jozef Turčák si prevzal menovanie v apartnej uniforme, ktorá bola, podľa informácií jeho bývalých kolegov, ušitá podľa jeho vlastného návrhu. Aj keď teda s asistenciou divadelnej kostymérky. Insitná uniforma v insitnej situácii, lebo každý nový vzor uniformy musí minister financií schváliť a musí byť uverejnený vo výnose ministerstva financií SR, čo sa v tomto prípade nestalo. Nie je to síce štandard, ale zase – SME SVETOVÝ UNIKÁT.

Táto apartná nádhera na desať hodín mala cenu 7450 eur a v centrálnom registri zmlúv je zanesená ako „návrh uniformy, rozkresy, prípadne fotografie detailov“. Na úrad dorazila rovno do kancelárie pána Imreczeho dobierkou pár dní pred menovaním. Nuž ale zúfalá situácia si žiada zúfalé činy.

Na slávnostnom akte v prezidentskom paláci sa zúčastnil aj minister financií Peter Kažimír, ktorý v tom čase už musel vedieť, že sa Jozef Turčák v uniforme generála dlho nezohreje. Ale asi ho to netankovalo. Lenže to nie je všetko. Jozef Turčák, mladistvý 51 ročný „dôchodca“ už na druhý deň začal pracovať ako prednosta Okresného úradu v Tvrdošíne s približne rovnakým platom, ako je jeho výsluhový dôchodok, čím sa okamžite zaradil medzi najbohatších dôchodcov v krajine. Táto vysnívaná trafika, o ktorú by sa rád pobil ktorýkoľvek vysokoškolsky vzdelaný nezamestnaný, mu pristála v lone Uznesením vlády SR č. 249/2016 ods. B 16. Materiál na schválenie jeho menovania do funkcie prednostu okresného úradu predkladal na rokovanie vlády minister vnútra SR, Róbert Kaliňák. Je teda viac ako jasné, že on to vedel tiež.

Menovali sme teda colného generála na 10 hodín. Každý to vedel, len národ bol zase za lietadlo. Celkom by ma zaujímalo, či o tom vedel aj pán prezident Andrej Kiska, lebo o tom dosť silno pochybujem.

Nech sa na to pozerám z ktorejkoľvek strany, povýšenie Jozefa Turčáka bolo skôr účelové, ako pragmatické rozhodnutie pre motiváciu k zvýšenému výkonu, či poďakovanie za dobre odvedenú prácu. A možno aj dobre pracoval, len ide o to, pre koho. Lebo vo veku 51 rokov mohol pán ex-generál v úrade fungovať ďalších desať rokov. Ale to evidentne nebol účel hry.

Mgr. Jozef Turčák nastúpil na Colné riaditeľstvo, predchodcu Finančnej správy (vznikla v roku 2012 zlúčením colnej a daňovej správy),  spolu s Eleonórou Kročianovou v roku 2006. Bolo to v čase, keď Fico prvýkrát zostavoval vládu spoločne s HZDS a SNS . Obaja, Turčák aj Kročianová boli nominanti SNS a do funkcií riaditeľky, resp. námestníka Colného riaditeľstva ich navrhol osobne Ján Slota.

Mimochodom, Kročianová je tiež zaujímavá persóna. Predtým, ako nastúpila do funkcie generálnej riaditeľky, bola obyčajná radová policajtka v Spišskej Novej Vsi a na veľmi krátku chvíľu šéfka policajnej inšpekcie, kam ju posunul Róbert Kaliňák. Ako generálna riaditeľka Colného riaditeľstva sa zviditeľnila najmä tým, že sa dala voziť služobným autom nielen na akcie SNS, ale každý víkend aj domov na východ s medzizastávkou v Žiline  a po víkende opäť nazad do Bratislavy - za štátne. Zobrala to od podlahy, ako keď si myš nasadí parochňu a myslí si, že je lev.

Jej funkcia asi tiež nebola len tak pre nič za nič. O jej previazanosti nielen na Jána Slotu, ale aj na politické špičky Smeru, píše v januári 2016 Angelika Schmidt vo svojom blogu „Kaliňák a Počiatek. Alebo. Ako to bolo s podvodmi pri DPH?“

http://www.somvobraze.eu/kalinak-pociatek-alebo-ako-bolo-s-podvodmi-pri-dph/

Kto chce si to prečíta, ale ja to skrátim a zacitujem autorku: “Kročianová sa po krátkom čase vo funkcii preslávila tým, že všetky dôležité, aj menej dôležité rozhodnutia už neskôr nekonzultovala so Slotom, dokonca ani s Počiatkom, ale výhradne s Kaliňákom, ktorému ako šéfka Colnej správy vôbec nepodliehala.“ Toľko citácia. Len pre dokreslenie, pravdivosť tvrdení som si overovala a môj zdroj z Finančnej správy mi tieto informácie potvrdil.

Eleonóra bola manipulatívna, manipulovaná a oddaná. Lenže za každú dobre vykonanú prácu prináleží každému aj zaslúžená odmena. A neuveríte, čo sa stalo!

Bola to ona, ktorá bola v roku 2009 po prvý krát v histórii Slovenska za svoje „služby“ ministrom Kaliňákom navrhnutá a  prezidentom Gašparovičom povýšená do hodnosti colnej generálky. Ale aspoň v oficiálnej colníckej uniforme. Stalo sa niečo, čo nielen že dovtedy nebolo zvykom, ale vyzeralo to ako vymyslená hodnosť pre odôvodnenie potreby zvýšenia platu a výsluhového dôchodku. A áno, aj ona neskôr do výsluhového dôchodku odišla s mesačným dôchodkom 2300 Eur čistého. A áno, aj ona dostala trafiku – stala sa z nej predsedníčka Úradu ochrany osobných údajov. Ale kým sa tak stalo, ešte si na rozdiel od Turčáka aspoň pár mesiacov na Colnom riaditeľstve riadne odpracovala.

Ale vráťme sa k pánu generálovi. Po voľbách v roku 2010 odišiel z Colnej správy Turčák spolu s Kročianovou po prvý krát do výsluhového dôchodku. Zatiaľ len cvične, s hodnosťou plukovník. Aj vtedy sa zaradil do civilného pracovného procesu. Na jeho pomery nič moc, začal pracovať ako kontrolór výstupnej kontroly Johnson Controls na Kysuciach. To už teda generálka Kročianová dopadla podstatne lepšie. Ale netrvalo dlho a po pár rokoch sa sily vyrovnali.

V roku 2012 po voľbách sa Turčák na úrad vrátil a to do funkcie generálneho riaditeľa sekcie colných úradov. To už existovala Finančná správa. Velil jej novovymenovaný František Imrecze. Ako generálny riaditeľ teda pracoval až do 1. Júla 2016. Aj keď na odchod z funkcie myslel už trochu skôr, lebo prvá žiadosť na odchod do výsluhového dôchodku mala dátum k  15. máju 2016. Lenže to by sa ofuk s vymenovaním na generála a následne s podstatným zvýšením výsluhového dôchodku nestihol a tak svoju žiadosť stiahol. A tak sa horúčkovito začalo pracovať na povýšení. To ostatné už viete.

Turčákovu trafiku by bral každý. Prednosta okresného úradu je totiž funkcia bez extra veľkých  kompetencií. Je skôr taká dohliadacia. A žalovacia. A nahlasovacia. Bez súhlasu ministerstva nemôže prednosta skoro nič, dokonca ani vymenovať šéfa odboru v okrese. Vyplýva to z toho, že okresný úrad je preddavková organizácia Ministerstva vnútra. Vo veľkom meste je možno práce viac, ale v Tvrdošíne? Za plat plus-mínus 2000 eur  mesačne sem tam niečo podpíše, zvolá nezmyselnú poradu, raz za čas pošle hlásenie na ministerstvo a zvyšok času venuje rátaniu sýkoriek na parapete. Makačka pre generála ako vyšitá.

Táto krajinka je ako začarovaná. Dejú sa tu veci, ako v rozprávke. Z radovej policajtky je náhle generálna riaditeľka Colného riaditeľstva, budúci generál si sám navrhuje uniformu, ešte aby prišiel čarodejník z krajiny OZ a bude to tu dokonalé.

Tak už len čakám, že mi niekto zavolá: „Nechajte ho, to je náš človek...“

P.S. Ja by som aj chápala, keby sa generálom stal František Imrecze. Je služobne najvyšší, je na Finančnej správe už dlhšiu dobu a ako to tak vyzerá, pár rokov ešte bude. Ale keď podriadený hodnosťou predbehne nadriadeného, aj keď na desať hodín, to už je fakt sranda. To ako keby vo vojne plukovník velil generálovi. Trochu mimo, nie?

P.S.1 Inak aby ste vedeli, aký je náš colnícky generál fachman - vyštudoval ako colník popri zamestnaní diaľkovo SOCIÁLNU PRÁCU v Banskej Bystrici a PhDr si spravil na katolíckej univerzite v Ružomberku. Fakt odborné vzdelanie pre odborníka na clá a dane ako lusk.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?