Minister kultúry sa chová ako decko na pieskovisku, ktorému vzali vedierko.

Autor: Monika Kozelová | 8.6.2016 o 0:18 | (upravené 8.6.2016 o 10:31) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  8529x

Koncesionárske poplatky rozhádali koalíciu. Nesúhlas SNS s ich zvyšovaním prinútil trucujucého ministra kultúry Maďariča k vyhrážkam, ktoré mnohým občanom vyčarili úsmev na tvári.

Svojimi vyjadreniami o odstúpení totiž pripomína dieťa, ktorému z pieskoviska ktosi ukradol vedierko. A možno aj ukradol, lebo so spôsobom navyšovania  poplatkov za koncesie a s rýchlosťou, s akou sa do neho vrhol, pracoval s takou istotou, že mu asi ani nenapadlo, že mu to neprejde. A že už nie je éra vlády Fico 2, kedy mu prechádzalo všetko a vždy.

„Zástrčkové“ poplatky sú pritom len obyčajné výpalníctvo posvätené zákonom. Veď si to len zoberte – za televíziu platí každý, kto má elektrickú zástrčku. Čo na tom, že nemáte televízor? Máte ho mať! Čo na tom, že nepozeráte Slovenskú televíziu, lebo jej spravodajstvo považujete za všetko možné, len nie za vyvážené a nestranné? Máte ju pozerať! A že vo vašej firme majú zamestnanci zakázané pozerať televízor? No a čo, aj tak zaplaťte, alebo im ho dokúpte, nech aspoň viete, za čo platíte. A zaplaťte aj vtedy, ak ešte nemáte dom postavený, a zatiaľ len staviate. Veď čo keby vám náhodou začala hrať miešačka. Dnes je predsa všetko možné.

Zákon o koncesionárskych poplatkoch je čistá katastrofa, už len keď si predstavíte, že vám niekto podsúva názory, vnucuje analýzy, vymýva hlavu a ešte vás za to núti aj platiť. A to bez ohľadu na to, či sa vám to páči, alebo nie. Je to taký vami platený PR v prospech vládnucej strany. Priestor na manipuláciu verejnej mienky. Lebo čo nie je v televízii, ako keby sa nestalo. A kto sa tam aspoň raz do týždňa neukáže, ako keby nebol. Veď si len spomeňte na predvolebnú tému tém o migrantskej kríze. Spomeňte si kto a koľko krát bol vo vysielaní verejnoprávnej televízie. Neprešiel deň, aby nás z obrazovky nestrašil premiér Fico, alebo minister Kaliňák. A to denne aj niekoľko krát. Už som sa doma bála otvoriť aj chladničku.  Márne by ste vo vysielaní hľadali predstaviteľov opozície, alebo nejakú inú, proslovenskú tému. Nebol flek.

Vysielanie spravodajstva verejnoprávnej televízie je tak spolitizované, až to dverami plieska. A to dlhodobo. Práve preto z redakcie spravodajstva odišli už takmer všetci mienkotvorní, porevoluční redaktori. Vlnu odchodov začal jeden z najlepších zahraničnopolitických komentátorov akého sme kedy mali, Vahram Chuguryan. Postupne odišla Andrea Predajňová, Patrícia Macíková, Renáta Goldírová, Braňo Závodský a mnohí ďalší. Tendencia politického vplyvu nad spravodajstvom sa datuje už od čias nadvlády Vladimíra Mečiara a HZDS. Spomínam si na dokumentárny film Mareka Kuboša pod názvom „Taká malá propaganda“, ktorý bol výpoveďou bývalého spravodajcu o politických praktikách vo verejnoprávnom spravodajstve za čias jeho vlády. Dovolím si pár citácií z jeho výpovedí. A aj keď sa jedná o obdobie „mečiarizmu“, skúste sa zamyslieť, či predvolebné vysielanie a jeho podoba nebola s obdobím, ktorý zachytáva film,  „čisto náhodná“.

“Keď som prišiel do STV, bolo mi vysvetlené o čo v tom čase pôjde. Úloha televízie bola jasná, pomôcť HZDS vyhrať voľby.” A jedným dychom dodal, ako boli všetky vedúce funkcie v managemente a spravodajstve obsadené politicky. “Všetci redaktori, ktorí sa snažili byť objektívni, museli odísť. Ostali tam iba tí lojálni. Žiadna objektivita tak logicky nemohla existovať.”

“STV prezentovala vtedajších vládnych činiteľov ako ‘nadčlovekov’, ktorí nerobia chyby.“

Čo dodať. Takto to vo verejnoprávnej televízií chodilo. A nemyslite si, že je to dnes omnoho lepšie. Nie je. Možno trochu mäkšie, aby sa vzbudil dojem že predsa len „vyvažujeme“. A áno, verím, že sa aj vo verejnoprávnej televízii nájdu redaktori, ktorí by radi informovali objektívne, len sa to až tak veľmi nedá.Strach a hypotéka sú silnejšie, ako novinárska etika. 

Lenže toto všetko platíme v koncesionárskych poplatkoch. A ešte máme platiť viac. No celé zle.

Verejnoprávna televízia má plniť verejnoprávnu službu. Má vysielať vzdelávacie programy pre deti aj dospelých, programy z regiónov a o regiónoch, či programy pre národnostné a iné menšiny. Má pomáhať školám aj rodičom vo vzdelávacom procese. Lenže miesto toho sa správa komerčne. Redakciu pre deti a mládež dávno zrušila. A nikoho, koho vypaľuje koncesionárskymi poplatkami sa nepýtala, či to spraviť má, alebo nie. Veď čo, deti môžu ostať aj blbé, aspoň sa nimi bude lepšie manipulovať. A to podotýkam, že sme zrušili detskú redakciu v čase, keď Česká televízia rozbiehala samostatný detský kanál. Ešte že existuje aj internet.

Lenže ministerstvo kultúry by na verejnoprávnu televíziu aj naškriabalo, keby chcelo. Len by nesmelo peniazmi daňových poplatníkov a peniazmi z eurofondov uplácať súkromné médiá. Veď iste, všade treba byť pred voľbami, všade, kde sa len dá. A navyše ak to Boh zariadi a prinesie takú geniálnu tému, akou sú migranti, nie je o čom. Zase v tomto ohľade minister propadandy a kultúry vie veľmi dobre, čo robí.

Spomeňte si na vysoko frekventovanú predvianočnú reklamu o „dobrej krajine“, ktorú zaplatila Európska únia v eurofondoch. Keby štát peniaze z vysielania reklamých spotov o tom, ako to tu celé svetovo vedieme, nalial do verejnoprávnych médií, to by bola finančná podpora. Alebo zlosovanie Tiposu, ktorého vysielanie táto štátna spoločnosť, bohvie prečo, preniesla zo štátnej do súkromnej televízie, takže štátnymi peniazmi (a je to niekoľko miliónov ročne) dotuje súkromný sektor. Alebo zodpovedné nakladanie s peniazmi zo Zmluvy so štátom, kde sa prelievajú státisíce cez nadhodnotené rozpočty dotovaných projektov. Alebo nezmyselná zmluva s Towercomom, ktorú vlastní J&T , respektíve jej schránková firma. Tej platí televízia poplatok za terestriálny prenos televízneho signálu. Lenže tento spôsob využíva dnes už iba 10 % domácností. A čísla neustále klesajú. Lebo satelity sú už dnes všade. Aj v každej rómskej osade.

Pritom náklady na jednu domácnosť, ktorá prijíma signál cez terestriál, sú až 20-krát vyššie ako prenos cez satelit a 100-krát vyššie ako prenos cez káblovú televíziu. (Tieto čísla už uviedol aj Richard Sulík vo svojom viráli). Takže koncesionárskymi poplatkami platíme Towercomu za vysielanie, ktoré pokrýva len 10% zástrčiek. Navyše mu platíme za vysielanie 4 kanálov, aj keď RTVS vysiela reálne len na dvoch. Takže mu platíme za to, že vysielame „teplý vzduch“. A ani sa nepýtajte, koľko miliónov tento vzduch reálne predstavuje!

Vraj za zvýšené koncesionárske dostaneme nový športový kanál. A ja sa pýtam – načo nám bude, keď ja sama mám na kábli na výber z desiatich hneď z voleja. Aby som bola konkrétna, tak  Sport 1 a 2, Eurosport 1 a 2, Nova Sport 1, Digi Sport 1 až 4 a dokonca aj Golf Channel. A majitelia satelitov ešte viac. To číslo sa pohybuje okolo štyridsiatky. Celkom dosť na to, aby si na nich našiel každý presne to, čo chce. A teda nebolo by predsa len lepšie spustiť kanál pre deti a mládež, ktorý by pomohol školám a rodičom so vzdelávaním a pochopením učiva? Alebo to je až príliš verejnoprávne?

Slovenská národná strana udrela kvôli poplatkom po stole a spravila dobre. Naozaj kvitujem, lebo podľa mňa ich treba zrušiť. Konečne prvá strana, ktorá sa odvážila povedať svoj názor a trvať na ňom. Lebo koalícia sa nemôže skladať z jedného veliteľa a troch pritakávajúcich, ak má fungovať a viesť štát. Ale Smer si to asi doteraz myslí. Respektíve myslel. A že narazil práve vrchný propagandista strany je zaujímavé.

Reči o odchode z vlády a prípadne aj zo strany však nemusia byť len štekoty do vetra. Maďarič nezvládol prezidentské voľby. A nezvládol ani parlamentné. Lebo sebaukájanie sa v manipulácii s predvolebnými preferenciami sa nevypláca. Lenže dá sa to aj inak. Normálne odstúpiť s hlavou ako-tak hore. A nie ako malý chlapec, ktorý sa v pieskovisku naťahuje o oranžovú tatrovku.

Tak snáď to dá lepšie, ako odstupujúci minister Jureňa onehdá v maštali. Lebo predstava Maďariča, ako trieska na tlačovke v desať rokov zavretej Slovenskej národnej galérii po stole, je fakt komická.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?