Súdy aj sociálka majú deti v paži. Len dokedy.

Autor: Monika Kozelová | 2.6.2016 o 12:33 | (upravené 2.6.2016 o 13:12) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  2699x

Nie je to tak dávno, čo som na svetlo sveta vytiahla kauzu "Marco". Netušila som, že otvorím Pandorinu skrinku. Možno chvalabohu, inak by deti aj naďalej boli iba VEC.

Prípady, ktoré sa po zverejnení Marcovho príbehu začali otvárať, pripomínajú viac horor, ako šťastný koniec zlého sna. Pripomeňme si odoberanie malej Lien,keď súd dobrovoľne "odovzdal" dieťa a to za asistencie samotnej sudkyne otcovi, občanovi Švajčiarska, pričom u otca bolo podozrenie zo sexuálneho zneužívania a to aj podľa záverov psychológov a psychiatrov tak, ako sa to píše v správe. Sudkyňa dieťa odovzdala skôr, ako sa ukončilo šetrenie, skôr, ako prebehla lekárska kontrola. Liel, pre zmenu odobrali v škôlke. A opäť "na parádu". S krikom a zúfalým plačom dieťaťa, bojaceho sa vlastného otca. Lenže - sudkyňa rozhodla. Tu je video z odoberania Liel.

 

To, že sa malá po odobratí zrútila, to už na zázname nie je. Ale ďalší surový a tragický prípad dokazuje, že spôsob narábania s deťmi ako s VECAMI je bežná prax. Pozrite si aj toto video, kde len štvorročné dieťa popisuje, sexuálne zneužívanie otcom, vojakom z povolania, dlhodobo na misii v Afganistane.A verte, či neverte, aj tu dieťa súd "priklepol" otcovi!  

Nie, nebude sa vám to páčiť, ale zakrývať si oči pred realitou nikomu nepomôže. A najmenej tým deťom.

 

Jedno pochybenie za druhým. Jedno rozhodnutie horšie, ako druhé. Chybuje sociálka, súdy. A celá spoločnosť. Lebo aj keď o týchto prípadoch vie, tak len mlčí. Občas niečo vynesie na svetlo televízia (pochváliť treba najmä TV JOJ), ale po odvysielaní opäť zavládne ticho. Sociálka a súdy hrajú mŕtveho chrobáka, ministri zodpovedných rezortov držia bobríka mlčania, poslanci sa tvária, že o ničom nevedia. Tak sa tu doteraz riešili problémy odobratých a týraných detí.

Lenže to skončilo. Marco prebudil zo zimného spánku celú krajinu. Nahneval sa národ, prezident, ministri. Ku kauze zasadli tri parlamentné výbory. Ministerka Žitňanská po dlhej dobe ako jediná predstaviteľka vládnej moci pripustila zlyhania v rezorte a urýchlene nariadila prácu na zmenách v legislatívnom procese. Za to jej patrí vďaka a úcta. 

Minister Richter, napriek tomu, že v prvých dňoch priznal pochybenia, začal s obhajobou rezortu a pracovníkov sociálky. V snahe vyviniť rezort, podal podanie na generálnu prokuratúru na neznámeho páchateľa pre podozrenie z porušovania práv maloletého Marca. Je veľký predpoklad, že na mňa, lebo podanie avizoval štátny tajomník Braňo Onduš už na rokovaní parlamentného výboru.

Ale teda takto, pán minister - JA SA VÁS NEBOJÍM! Ak niekto porušili práva maloletého Marca, tak to boli pracovníci vášho rezortu, lebo neakceptovali jeho vôľu ostať žiť so starou mamou. To vy ste klamali o postupe vašej pracovníčky pri jeho odoberaní v škole. A to verejne. 
Ak vašu neschopnosť v dodržiavaní práv dieťaťa chce rezort maskovať podaním trestného oznámenia, tak si koledujete o viac, ako len o hanbu. Koledujete si o plné námestia a o plné ulice.Lebo rodičia detí len čakajú na to, čo spravíte a ako prípad vyriešite. Neuspali ste ich, ako si myslíte. Všetci čakajú na výsledky. 

Nuž ale k veci. Za práva dieťaťa sa postavili tri poslanecké kluby, SaS, Sme rodina a Oľano-NOVA. Menujem ich preto, aby si ľudia dobre zapamätali, kto sa na stranu detí reálne postavil. Boli to tieto strany, ktoré žiadali poslanecký prieskum na prípady odobratých detí. Ale nepodarilo sa. Poslanci vládnej koalície návrh zmietli zo stola. Je to smiešne, malicherné, lebo tu ide o DETI! Tu nejde o politiku, ale o to najvzácnejšie, čo v tejto krajine máme. A presne takto vám o ich dobro ide, páni poslanci a panie poslankyne zo Smeru? Čo sa snažíte schovať do šuflíka?

Chápem, že sa rezorty boja. Lebo toľko hnoja, čo by sa zo spisov vyvalilo, by nepozbierali naši poľnohospodári ani za tri dekády. A toľko masla na hlave, čo by pristálo pracovníkom sociálky a súdov na hlave, by za rok nevyrobil komplet celý švajčiarsky mliekárenský priemysel, ani keby všetky svoje dojnice použili len na výrobu masla. Lenže - ak nezačneme rany otvárať a liečiť, pacient nemá šancu na vyzdravenie. 

Zdá sa, že sa rezort ministra Richtera aj s celou vládou snažia problém odoberania detí utlmiť. Klasickým naťahovaním času. Napríklad preložením rokovania sociálneho výboru o tri týždne. Taká fajn časová medzera, kedy už všetci začnú myslieť na nesmrteľnosť chrústa a na problém zabudnú. Médiá zamestná iná, podstatne bezvýznamnejšia kauza a oči sa začnú pozerať na úplne inú stranu. 

Lenže tu nejde o zničené keltské pamiatky, ani o vytunelované tunely. Tu ide o deti. A tie až doteraz mala sociálka aj súdy absolútne v paži. Kto riešil nejaké práva dieťaťa? Kto sa ich pýtal, čo chcú a čo nie? Kto sa ich pýtal, či im niečo nechýba a či im niekto neubližuje? A keď aj pýtal, prečo sa na nich nebral ohľad? Lebo sila peňazí, alebo ľahostajnosť, či poberanie výplat za sladké ničnerobenie je mocnejšie, ako záchrana cudzieho dieťaťa. Prípad k smrti utýranej Lucky je ten najotrasnejší príklad, ktorý dokážem uviesť. A áno, aj tu zlyhala sociálka.

Tie prípady sú tak bezprecedentné, že každý morálne vyspelý minister rezortu by mal sám a dobrovoľne odstúpiť z funkcie. Lenže to sa v tejto krajine nestane. Lebo koryto je mocná čarodejka. A my nie sme ani Islanďania, ktorí zhodili celú vládu, ani Rumuni, ktorí pozatvárali polovicu ministrov. Viem, že na to sa vedenia krajiny spolieha. Lenže každý pohár raz môže pretiecť. A pomaly už začína.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?