Keď Bratislava prichádza o peniaze, ani nevie, ako.

Autor: Monika Kozelová | 14.5.2016 o 12:13 | (upravené 14.5.2016 o 14:55) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  8995x

Človek si myslí, že keď niekde prebehne výberové konanie, vyhrá najvyššia ponuka. No reálne by to tak malo byť, ale v Bratislave to neplatí.

Kto by povedal, že na odpadoch sa dá zarobiť. A veru, dá. Spoločnosti spracúvajúce triedený odpad hľadajú zdroje najmä v mestách a obciach. Za odpad ponúkajú nemalé peniaze. Určite vedia, čo robia. Na druhej strane mestá a obce prichádzajú k nemalým finančným injekciám, ktoré následne dokážu zhodnotiť napríklad v oprave ciest, čistení mesta, budovaní parkov, lavičiek, či iných občanomilých veciach.

Do systému zobchodovania odpadu sa teda zapojila aj Bratislava. A tak Sekcia správy komunikácií, životného prostredia a stavebných činností oddelenie životného prostredia a mestskej zelene mesta Bratislava vypísala verejnú súťaž. Firmy sa prihlásili, navrhli sumu, ktorú sú ochotné mestu zaplatiť, a tak, ako to má byť, mala vyhrať najvyššia ponuka. Bola vo výške 5,5 milióna Eur a ponúkla ju spoločnosť ENVI-PAK. Super, povie si obyvateľ finančne podvyživenej Bratislavy. Zostanú peniaze na sanáciu pamiatok. Alebo na opravu Mestskej tržnice, ktorá to potrebuje, ako soľ a ktorú ako soľ potrebujú obyvatelia mesta.

Nuž, takto by to bolo v poriadku, keby....

Keby riaditeľ magistrátu Martin Maruška nelogicky nezvolal druhú, vraj poradnú komisiu (zúčastnil sa na nej osobne spolu s bývalým moderátorom a teraz poradcom primátora, Richardom Dírerom). A tento vysoko profesionálny poradný tím zrazu rozhodol, že 5,5 milióna pre Bratislavu je priveľa a mestu stačí 3,85 milióna. Takí sme v našom meste skromní! My tých 1,65 milióna navyše nepotrebujeme!

A skôr, ako by si povedal „švec“, na stránkach mesta visela zmluva so spoločnosťou Natur-pack. A tak som sa na spoločnosť trochu pozrela. A na prepojenia tiež. Pozrime si zaujímavé momenty. Pán Maruška je bývalým hovorcom Mikuláša Dzurindu. Ja viem, zatiaľ, to nemá logiku. Ale aj primátor Bratislavy je bývalým členom SDKÚ, ktorý len pár týždňov pred voľbami zvolil taktiku „nezávislosti“. Taký trik na oklamanie nepriateľa, čo vo veľkom využíval v komunálnych voľbách najmä Smer. Žiaľ, k tejto strane sa zbiehajú aj nitky Natur- Packu. Ani na to netreba veľa hľadania. Stačí len trochu googliť.

Lenže podľa ponuky ENVI-PAKu mi to vychádza tak, že o čo menej Natur-Pack mestu dá, o toľko viac firme ostane. To vidím aj sama, a to som obyčajná blbá blondína. Zaujímalo by ma, čo na to hovorí OLO. Lebo to by pri ENVI-PAKu malo pravdepodobne nižšie náklady.

Podľa všetkého, druhá komisia prebiehala zvláštnym spôsobom. Pri vybranej firme NATUR PACK sa argumentovalo, že chce využiť aplikáciu, ktorá by občanom v mobile ukazovala, kde je nabližšia nádoba na triedený zber. Tak úprimne neviem, či na toto potrebujem aplikáciu, lebo nádoby na triedený odpad mi normálne stoja pred barákom. A navyše aplikácia, ktorú „spriatelená“ firma ponúkla, určite nebude stáť 1,65 milióna, ale len pár tisíc Eur.

To už nepíšem o tom, že aplikácia nie je zakotvená v zmluve a teda jej vývoj a konečné využitie nebudú odkontrolovateľné. Ale ak by NATUR PACK investoval napríklad o tých 1,65 milióna viac, mohol by nakúpiť pre Bratislavu viac zberných nádob. A nemuseli by sme vyhľadávať najbližšie „kýble“ aplikáciou a voziť odpad k aplikáciou vyhľadaným smetiakom (prepáčte, ale normálne sa musím smiať). Chápem aplikáciu, ktorá ma upozorní na prekážky na ceste z Bratislavy do Košíc, ale načo mi bude aplikácia, ktorá mi povie, kde mám smetné nádoby, to fakt neviem.

Ale priznám sa, smiala som sa, aj keď som preratúvala sumy na dodatku Zmluvy o budúcej zmluve s Natur Packom. Ešte teraz sa na to pozerám, ale ako počítam jednotlivé riadky a položky, tak počítam, spolu mi to vychádza na 4 015 000 a nie na 3 850 000. A prestávam sa v tom orientovať. Znamená to teda, že výpočty síce urobili na sumu 4 015 000, ale „Náklady na triedený zber celkom“ chcú zazmluvniť na 3 850 000? Alebo to len zle spočítali? Alebo – a to je asi najpravdepodobnejšie - len tak z brucha čarovali s číslami a zabudli zmeniť konečnú sumu. Fakt neviem.

A ešte jedna vec ma zarazila. Keď som sa spojila so spoločnosťou ENVI - PAK, a spýtala som sa, či vedeli o druhej komisii, zistila som, že sa o nej dozvedeli len deň pred jej zasadaním. A keď sa chceli prezentovať, nepovolili im prezentáciu na projektore s tým, že na meste nemajú projektor. Ako fakt už za vlasy pritiahnuté, lebo toto im nemôže zožrať ani ten posledný krovák, ktorý projektor v živote nevidel. Lebo ten majú v každej obci. Aj v Slovenskej Ľupči. A nie v hlavnom meste Slovenska.

A ešte jedno porovnanie oboch firiem. ENVI-PAK je zdravá firma. Má zazmluvnených 1551 miest a obcí, ľuďom poskytuje služby v objeme 2,9 milióna. NATUR PACK má zazmluvnených 1100 miest a obcí s objemom poskytovaných služieb 2,1 milión. Iste, nie je to nič zásadné pri výberovom konaní, keby prebehlo štandardne. Ale neprebehlo. A tie čísla určite o spoločnostiach čo to napovedajú.

Keby som mala hovoriť za seba, mne je úplne jedno, kto nám bude vyvážať triedený odpad, či to bude Jano, Fero, alebo mamka Pôstková. Ale ako Bratislavčanke nie je mi vôbec jedno, či Bratislava bude mať o 1,65 milióna v rozpočte viac, alebo nebude!

Preto vyzývam primátora Iva Nesrovnala, vedenie mesta a poslancov, aby celý proces zastavili a dôkladne prešetrili. A ak sa to už nedá, minimálne zaviazali víťaza k tomu, aby v zmluve reálne 1,65 milióna dorovnali a navýšili. Lebo my tie peniaze v meste potrebujeme.

Ďakujem za všetkých Bratislavčanov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?