Reštaurátorka Cecília náš vzor, alebo "zoštátňovanie" začalo.

Autor: Monika Kozelová | 21.4.2016 o 0:16 | (upravené 26.4.2016 o 21:40) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1823x

Ako minister kultúry pozakrýval jedným zákonom prúsery pamiatkového úradu a ako im dal do rúk moc a peniaze.

Poslanci v parlamente pred koncom minulého roka odpísali reštaurátorov. Odpísali naše pamiatky a svojim hlasovaním ich v podstate odsúdili na pomalú smrť. Lebo odteraz môže u nás reštaurovať pamiatky každý debil.  A navyše - svojim hlasovaním posvätili ďalšie tunelovanie a likvidáciu našich pamiatok. Pre obranu mnohých ale musím napísať, že ani len netušili, čo odhlasovali, lebo sa v kultúre vyznajú asi ako ja vo fungovaní druhého bloku jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.
V deň, keď nám poslanci Smeru a Mostu odkývali zákon o obmedzení osobnej slobody, prišiel v parlamente na pretras aj ďalší, inak rozumne znejúci - ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 416/2002 Z. z. o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. V podstate prvá časť by bola ako - tak OK, nebyť tej druhej polovice spojenej so zmenou a doplnením niektorých zákonov. Aby som bola konkrétna, išlo o Zákon o múzeách a galériách, Zákon o pamiatkovom fonde a Zákon o reštaurovaní.

Ale poďme pekne po poriadku.

Na úvod si pripomeňme, kto je zodpovedný za keltsko - rímske pamiatky na Bratislavskom hrade. Povolenie stavby podpísal šéf Krajského pamiatkového úradu Jurkovič. Jeho činnosť potom prasmiešnymi stanoviskami zakryla iná šéfka, šéfka štátneho Pamiatkového úradu Kosová, tá istá Kosová, ktorá je spájaná aj s kauzou vývozu Berniniho busty do zahraničia a ktorá tvrdí,že podľa jej výkladu zákona o ochrane kultúrnych pamiatok má chodník na Palisádach väčší stupeň ochrany, ako pamiatka samotná.
Skrátka a jasne - odborník nad odborníka. Hlavne že to vynáša!

A týmto dvom pseudoochranárskym kreatúram ušil minister kultúry zákon na mieru tak, aby si ani poslanci neuvedomili, čo vlastne odkývali. A určite sa všetci tešili, že konečne máme zákon, ktorý nás ochráni od vyvážania diel do zahraničia (och aké smiešne, v súvislosti s Kosovou!) Ani len netušili, že o to vôbec nejde. A že ide práve o to, čo je v zákone rádoby podprahové. 

O čo teda ide?
Reštaurátorské práce na národných kultúrnych pamiatkach, ale aj na vzácnych sochách a obrazoch mohli doteraz vykonávať LEN vysokoškolsky vzdelaní reštaurátori v odbore a s minimálne trojročnou praxou. Je to logické, lebo reštaurovanie diel, či pamiatok, je vysoko odborná práca. 
Ak by som to mala prirovnať, je to to isté, ako keď lekár po ukončení štúdia môže samostatne operovať až po dokončení atestácií. 
Reštaurovanie sa doteraz zásadne riešilo verejnou súťažou medzi reštaurátormi a keďže až doteraz išlo o viazanú činnosť, každý jeden, podľa zákona, na to potreboval oprávnenie na reštaurovanie, ktoré vydávala Komora reštaurátorov, Teda jediný fundovaný orgán. 
Ale aké prekvapenie, keď sa v návrhu zákona zrazu objavilo, že reštaurovanie môžu vykonávať aj štátne inštitúcie zriaďované ministerstvom kultúry! Veď ako - je to predsa príbuzné, nie? A tak odteraz môže reštaurovať ktokoľvek, kto pracuje v múzeu, alebo na pamiatkovom úrade, alebo študent 1. ročníka VŠVU a má aspoň stredoškolské vzdelanie a 5 rokov praxe! Jupííííííí !!!!
Nie že by to doteraz nerobili... no robili! Ale protiprávne! Klasicky obstarávacím rokovacím konaním BEZ ZVEREJNENIA!
A tak na nich komora reštaurátorov podala pár trestných oznámení. A ako to dopadlo??? Jasnéééé - poslala ich do pekla vyšetrovateľka, aj prokurátor, a aby sa ich svinstvá prikryli, minister a poslanci to zlegalizovali zákonom. A to išlo o kšefty aj za vyše 200 tisíc Eur!

Že stačí stredná škola........Kristeježiši........TU UŽ NIEKOMU KVAPKÁ NA KARBID!!!
(Predstavte si toto - ministerstvo zdravotníctva príde s novelou, podľa ktorej vám obličku môže operovať absolvent strednej zdravotníckej školy, odbor masérstvo a rehabilitácia. Alebo odbor ošetrovateľstvo! Že v tomto odbore sa chirurgia neučí? No a čo! Veď ani reštaurovanie sôch a obrazov sa na umeleckých priemyslovkách nevyučuje! Podľa vzoru MKSR, stačí, že bude pracovať v štátnej nemocnici.)

Ale to nie je všetko. Pamiatkové úrady majú za úlohu kontrolu kvality reštaurátorských prác. 
Zároveň Kosová s Jurkovičom sedia v grantovej komisii MKSR a teda prerozdeľujú granty na sanáciu národných kultúrnych pamiatok a hnuteľných pamiatok reštaurátorom. 
V praxi by to po schválení tohto vskutku jedinečného zákona mohlo vyzerať nejak takto: 
Kosová ako členka komisie MKSR odkýva grant na reštaurovanie - napríklad Levočského oltára majstra Pavla. Zároveň ako šéfka štátneho PÚ schváli, že to bude reštaurovať...... no predsa PAMIATKOVÝ ÚRAD!                                                                                                                           (Mimochodom v reáli, vážne a bez srandy ho reštaurovala - PRÁVNICKÁ FIRMA!)
Hneď potom dá pokyn svojmu ekonómovi v PÚ, aby na to pridelil jej samou schválené peniaze zo štátneho Grantu. A potom poverí reštaurovaním vrátnika PÚ. Má totiž strednú školu a na vrátnici už pracuje viac ako 5 rokov a keď bol študent, brigádoval v reštaurátorskom ateliéri. Prenášal sochy a obrazy a zametal. Vrátnik oltár zreštauruje ako vie. Kladivami, klincami, umeleckú stránku zasanuje fixkami, tie jediné pozná, keďže maturoval na strojníckej priemyslovke. Potom to účtovník PÚ vyfakturuje a na záver to celé pani riaditeľka PÚ schváli.
Hneď potom ďalší pracovník PÚ vykoná kontrolu kvality reštaurovania. 
Buď:     A) zistí, že je všetko v poriadku (nebudeme sa tu predsa naťahovať a papierovať), 
alebo    B) zistí, že to v poriadku nie je, vrátnik PÚ dostane formálny trest (napríklad nedostane jeden mesiac odmeny) a keďže pokutu by dostala štátna organizácia od štátnej organizácie - máme to na háku! Opäť - kto by to papieroval! Levočský oltár zopsutý na totálku, ale predsa len - V MEDZIACH ZÁKONA!
A takto by som mohla pokračovať do nemoty - Bojnický zámok by napríklad mohol reštaurovať aj sám Jurkovič a Messerschmidtovu sochu napríklad.... Holčík ??? Ale kľudne aj pani šatniarka v mestskom múzeu, keď má maturitu! Aspoň si privyrobí k penzii..... (ale v rámci šetrenia to bude mať za čiarku.....)

Čo z toho vyplýva? 
1.) na túto idiotskú novelu doplatia v prvom rade neodborne reštaurované štátne pamiatky. A tie sú už z 90% v rukách súkromníkov, aby ste boli v obraze, ako nám tu rozpredávajú štátny poklad.
2.) reštaurátori prídu o prácu, lebo pochybujem, že tí, čo vysedávajú v grantových komisiách, teda Kosová a Jurkovič, budú dávať prácu nejakým erudovaným reštaurátoríkom, keď môžu sebe!
3.) rozfašírujeme si tie pamiatky hlava - nehlava, ale nevadí, lebo sa vyhneme pokutám, ktoré doteraz platili reštaurátori osobne, ak niečo pokazili. My ich pokuty nepotrebujeme! Stačí nám vrátnik bez odmeny!
4.) Konečne nemusíme OFICIÁLNE robiť verejné súťaže, ani zverejňovať zmluvy! Sami sebe to predsa nemusíme robiť a konečne tento protištátny prešľapisko máme aj zakrytý.
5.) Budeme musieť zase pustiť perie, veď predsa všetky PÚ aj múzeá potrebujú reštaurátorské ateliéry! A to nie je lacný špás! Ale to je fajn, lebo zase niečo preperieme!
6.) Konečne môžeme rozmlátiť aj posledné rímske pamiatky na Bratislavskom hrade a to navyše vo vlastnej réžii! A konečne nás nebude otravovať nejaká Komora reštaurátorov takými malichernosťami, ako je zničenie pamiatok!
7.) Budeme konečne prvý štát na svete, kde je verejná súťaž medzi podnikateľmi (reštaurátori) a štátom (PÚ, múzeá, VŠVU). No to tu ešte nebolo! A ako sa tak na to pozerám, rovno tie verejné súťaže zrušme, lebo v tomto momente sú fakt na draka!
8.) Reštaurovať budú môcť aj poslucháči VŠVU! Huráááá!!!! Nemusia sa konečne učiť na atrapách, ale rovno na najvzácnejších origináloch! 
(Tešte sa študenti medicíny, o chvíľu vynecháte mŕtvoly a operácie srdca si budete môcť skúšať rovno na pacientoch!)
9.) Konečne je protiprávna činnosť PÚ legalizovaná a nikomu nič nehrozí! Taká malá odmena za Bratislavský hrad a iné zničené pamiatky v mene boha developera!
10.) Tešte sa aj vy, vlastníci pamiatok! Nebudete si vyberať, kto vám bude pamiatku rekonštruovať! PÚ vám to pekne nadiktuje! Cenu aj kto to bude robiť! Vy to len pekne zaplatíte! Áno, je to také socialistické, ale koho ste si zvolili, toho máte!

Pekne pomaly kráčame nazad. Čelom vzad, späť na stromy! Ešte červená kultúrna revolúcia ako v Číne a potom prosím, posledný nech zhasne!

Sme v prdeli vážení! Likvidácia strednej triedy v praxi? Nech sa páči, tu ju máte! Postupne pôjde na odstrel jeden cech za druhým. 
Už to schytali farmaceuti, lebo Dr. Max si presadil, že v lekárňach vás už nemusia obsluhovať farmaceuti! Viete vôbec o tom? Že životu dôležité rieky vám môže vydávať aj kaderníčka, alebo baník, ak má maturitu? No iste, majú menšie platy a neva, ak niekto ľahne.... veď Dr. Max vlastní aj zdravotné poisťovne.....

Čo zákon to katastrofa! Ak ich nezastavíme, skončili sme. Pripravte sa na vládu čistej oligarchie a na otrokov. Nič medzi tým nebude! Treba to zastaviť, lebo o chvíľu už nebudete mať ani právo skapať.

A Cecília? Keď premaľovala Ježiša, ani netušila, ako ovplyvní kultúru na Slovensku. Ešte donedávna sme to netušili ani my...... Ale Cecília bola takmer 80 ročná dôchodkyňa a toto odklepli POSLANCI NRSR. 
Týmto im gratulujem k dokonaniu diela a posväteniu každého svinstva, ktoré sa na našich štátnych pamiatkach udialo a udeje!

Iba že by im to po tomto blogu doplo a urýchlene to napravili. Ak sa udeje, v čo dúfam,  a naozaj doplo, vopred vám ďakujem za každý váš hlas pri náprave v podobe novely každého vyššie spomenutého zákona.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?