Bratislavský hrad – národná hanba tisícročia

Autor: Monika Kozelová | 15.4.2016 o 12:46 | (upravené 15.4.2016 o 17:02) Karma článku: 11,55 | Prečítané:  45516x

Odborné grémium k téme prestavby Bratislavského hradu bola zo strany Národnej rady SR obyčajná komédia a šaškáreň pod taktovkou kancelára Daniela Guspana. Nešlo o nič menšie, ako o podvod na občanoch Slovenska. 

 V súvislosti s plánovanou výstavbou podzemných garáží, záhrady a jazdiarne v lokalite Bratislavského hradu boli počas archeologických prieskumov a výkopových prác odkryté nesmierne vzácne artefakty, ktoré svojim historickým významom presahovali hranice nielen Slovenskej republiky, ale celého sveta.

Desiatky rokov sa predpokladalo, že hradný kopec ukrýva pamiatky vzácne pre celú krajinu. Archeologické výskumy však priniesli objavy, ktoré významom prekročili hranice Európy. Viac ako sto rokov pred Kristom stáli na hradnom kopci murované budovy, nesúce nepopierateľné znaky rímskej architektúry. Na skale nad Dunajom si nechali keltskí vládcovia Rimanmi postaviť stavby, ktoré by boli ozdobou ktoréhokoľvek námestia na Apeninskom polostrove a po ktorých by všetky krajiny Európy skočili ako pes po údenom. Boli jednou z dôležitých zastávok na Jantárovej ceste. Obchodníci z Jeruzalema, aj súčasníci Ježiša Krista sa na svojich cestách zastavovali práve tam, pod kopcom. Keby tušili, že tieto pamiatky z väčšej časti ľudstvo už nikdy neuvidí, možno by si ich odfotografovali. Teda vlastne.... vyryli do kameňa.

Ale kto mal vtedy tušiť, že aj Slovensko raz bude mať svoj vlastný Taliban s mocnými vodcami na čele. A národ, ktorého títo vodcovia tak plánovite znechutia, že im začne byť všetko jedno. Aj vlastná minulosť. Lenže národ netuší, že práve na tom znechutení postavil tento spolok svoju ideológiu. Lebo presne vedel, že apatický národ ho nechá bačovať, ako sa mu chce.

Lenže náš nekultúrny Taliban prekračuje všetky medze. O morálke, slušnosti a pokore k vlastnému národu ani nehovoriac.

Ako inak si máme vysvetliť posledný „kultúrny“ počin imámov Paška – Široký – Guspan – Pellegrini - Maďarič, akým je bezpochyby likvidácia pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty na ktorej táto squadra postavila tú najbetónovejšiu pseudozáhradu na svete. A to všetko za také peniaze, že by jeden neveril! Keď nám predkladali pri rokovaniach ich ľúbivé vizualizácie záhrady, pýtali sme sa nahlas, či tráva v záhrade bude zo zlata a tulipány strieborné. Rozpočet na meter štvorcový záhrady sa totiž pohyboval v sume okolo 3.300 Eur. Nie, nie je tam o nulu viac. Skutočne je to tak.

Možno tu toho veľa nemáme, ale pravdepodobne máme najdrahší betón na celom svete. Je to totiž súčet dvoch položiek -  cena zničených pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty + 3.300 Eur na meter štvorcový. Súčet oboch veličín ponechávam radšej na matematikov tohto sveta. Lebo je to hádanka hodná Nobelovej ceny za matematiku.

Podoba, v akej sa prezentuje takzvaná tereziánska záhrada na Bratislavskom hrade je taká katastrofa, že je to až na zaplakanie. Obohnaná štvormetrovým betónovým múrom pôsobí skôr ako výsmech najhrubšieho zrna každému daňovému poplatníkovi v tejto krajine a jediní ľudia, ktorí z toho budú mať radosť, sú grafiťáci. Biely makadam, ktorým má byť betón vysypaný bude najskôr fungovať ako vrah podpätkov všetkých europoslankýň, ktoré záhradu navštívia, ako funkčný prvok. To, že záhrada nebude uspôsobená pre návštevníkov na invalidnom vozíku, ani pre matky s detskými kočíkmi, ani nekomentujem, lebo na papier sa mi sypú slová nehodné vašich očí, milí čitatelia, lebo vy za nič nemôžete (vás, pán Široký, Guspan, Paška, Pellegrini, Maďarič, Jurkovič, Holčík, ani vás, pani Kosová, sa to netýka).

Ešte pár poznámok k záhrade – jej realizácia nie je ŽIADNA replika, je to paškvil približne prispôsobený nájdenému historickému nákresu, pán Holčík! Nebudovali sme žiadnu BAROKOVÚ ZÁHRADU, lebo obdobie panovania Márie Terézie nám s obdobím baroka časovo trochu nesedí. Ak ste tvrdili, že to bude replika, prečo sa teda nepoužili autentické materiály, pán Jurkovič. Ak tvrdíte, že ten idiotský múr tam bol aj v minulosti, naštudovali ste si dôvod? Že za múrom bola hospodárska časť s prasiatkami, husami, kačicami a poddanými? Alebo si to máme vysvetliť tak, že ako za Rakúsko-Uhorska, v záhrade bude opäť len šľachta a za múrom my, poddaní, daňoví poplatníci? Vám naozaj nie je ani trochu trápne, že ste si to nechali zaplatiť z daní občanov tejto krajiny? Vám možno nie, ale mne je trápne aj za vás, lebo to je taká arogancia moci, že je to neprehliadnuteľné!

A ešte niečo. Keď sme vás upozorňovali počas odborného grémia, že na zasypanej pamiatke, označenej ako Rím VI., nedodržiavate ochranné pásmo a skladujete na nej roksorové tyče a oceľové rúry, sľúbili ste okamžitú nápravu. Mohli sme si domyslieť, že si z úst robíte kanál splaškov, lebo dnes na tejto vzácnej pamiatke so zachovalou rímskou omietkou stojí váš žeriav, pán Široký!

Likvidácia pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty je protiústavná. To by mala vedieť aj pani ministerka Žitňanská. A ak by som mala citovať pána architekta Juraja Hermanna, jedného z členov odborného grémia za stranu občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad,"...do hradu sa vchádza hradnou bránou a nie garážami."  A ja dodávam - najmä ak garážová cesta vedia cez históriu ľudstva.

Situácia okolo hradu je neúnosná. Nám, občanom Slovenskej republiky preto nezostáva nič iné, len vyzvať poslancov Národnej rady k okamžitému riešeniu situácie a náprave aspoň tam, kde to ide. Či bude viesť k odvolávaniu a k trestoprávnej zodpovednosti, necháme na nich. Počkáme si na výsledok. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?