Pustia súdy "žilou", alebo mediátor - zbytočný človek

Autor: Monika Kozelová | 12.4.2016 o 1:04 | (upravené 12.4.2016 o 1:16) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  1060x

Keď Slovensko zaradilo mediáciu do svojho právneho systému, sľubovalo si od toho najmä pomoc súdom. Opak je však pravdou. Súdy sú naďalej zavalené nezmyselnými prípadmi a mediátori bez práce.

Aby sme si pripomenuli, čo je vlastne mediácia, komu a na čo slúži, pripomeňme si priebeh vývoja a podstatu vzniku. Zásadným krokom bolo zaradenie mediácie do právneho systému. Stalo sa tak prijatím Zákona č. 420/2004 Z.z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov, aj keď mediácia ako taká začala na Slovensku fungovať už od roku 1989. Mala pomôcť súdom, ktoré sú nepretržite zavalené malými spormi riešiacimi posunutie plota suseda o 10 centimetrov do dvora iného suseda, či rozpor medzi bývalými manželmi o tom, s kým budú ich spoločné deti na Vianoce. Áno, aj takéto hlúposti riešia naše súdy. Mediácia je pre tieto spory alternatívne riešenie. Realizuje sa prostredníctvom mediátora. (Mediácia sa dá použiť v občianskoprávnychrodinnoprávnychobchodno-právnych (záväzkových) a pracovnoprávnych veciach). 

Základom riešenia je dotiahnutie sporu tak, aby obe strany vyšli z problému víťazne, teda win-win, a aby obe zo sporu niečo získali. Mediácia posúva ťažisko rozhodovania na samotných aktérov a nie na tretiu stranu a mediátor pôsobí ako komunikačný most medzi oboma stranami. Výsledkom mediácie by mala byť vzájomná dohoda, pri ktorej by boli napokon obe strany spokojné. To je rozdiel oproti súdnemu sporu, kde v zásade vždy jedna strana vyhrá a druhá prehrá. Je to teda podstatne férovejšia metóda. Len málokto o tom vie. 

Mediátor je fyzická osoba zapísaná v zozname mediátorov Ministerstva vnútra SR. Je neutrálny, nezávislý a je povinný zachovávať mlčanlivosť. Ako je možné dočítať sa v príručke o propagácii mediácie v civilných veciach pre laickú a odbornú verejnosť, zmier mediáciou môže odporučiť súd podľa § 99 ods. 1 OSP. O možnosti mediácie by malo občanov informovať informačné centrum príslušného súdu, ktoré má zabezpečovať styk s verejnosťou. A ako píše príručka: "Zamestnanec súdu poskytne občanovi na preštudovanie praktickú príručku o mediácii, určenú účastníkom konania pred súdom. Na požiadanie občanovi poskytne žiadosť o postúpenie sporu na mediáciu, ktorá tvorí prílohu tejto príručky."

Podľa príručky "poskytne". Ale ako je to naozaj? Realita je taká, že občan nielen že tieto informácie nedostane, ale na nejakú príručku môže zabudnúť. O mediácii sa nedozvie ani mäkké "f", o mediátoroch ani netuší, že existujú. A práve ľuďom, ktorí nemajú vysoké príjmy a vďaka vysokým súdnym poplatkom sú už dopredu odsúdení na neúspech pri riešení akéhokoľvek sporu, by mediátori mohli poskytnúť neoceniteľnú pomoc. Najmä ak uvážime, že na rozdiel od právnikov ich hodinová odmena je 25 Eur. Pre porovnanie hodinová mzda advokátov je od 80 Eur vyššie. 

Súdy v celej republike vyplakávajú, že sú zahltené súdnymi spormi. Pritom riešia také neskonalé hovadiny, že by z toho jeden zaplakal. Roztrhanú sliepku susedovým psom, kocúra, ktorý chodí oplodňovať krčmárovu mačku, alebo ukradnuté pišigate zo susedinho balkóna. No parádička, paráda! Alebo naťahovačky o to, či dieťa má chodiť na šerm, alebo na hokej, ktoré sa vlečú tak dlho, až je dieťa plnoleté a miesto športu je skôr majstrom sveta vo vykrádaní facebookových profilov.

A tak som sa stretla s jedným s mediátorov. Nazvime ho - Štefan. Nie, nič som sa nepýtala, nechala som ho rozprávať. Ale v podstate nemal čo. Za posledný rok mu zo súdu neposunuli ŽIADEN prípad. Nič.  Ani jeden. Jeho zárobok je teda NULA. Áno, kvôli tomu si však musel založiť živnosť, dva krát do roka chodiť na doškoľovanie, čo si z tej nuly musí zaplatiť a za tú nulu od súdov musí zaplatiť štátu aj nezmyselné Kažimírove odvody. 

Súdy plačú a vyhovárajú sa, že nestíhajú. Keby relevantné prípady posúvali mediátorom, ušetrili by peniaze najmä obom stranám sporu, ak by im riadne vysvetlili, že (citujem): Ak súdne konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania, vráti sa im 90 % zo zaplateného poplatku. Ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru po začatí pojednávania, vráti sa im 50 % zo zaplateného poplatku. Ak účastníci vyriešili časť sporu súdnym zmierom v zmierovacom konaní, vráti sa im 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v predmetnej veci. . 

A tak by pišigate za 10 Eur nestáli sporné strany celé výplaty. To by ale súdy museli chcieť. Ale to by zase na tých pišigatiach nezarobili. Tak neostáva iné, len aspoň týmto spôsobom povedať obyčajným, chudobným ľuďom, že na susedské spory nemusia míňať nehorázne peniaze, že to ide aj inak. A pre tých, ktorí to potrebujú, viac informácií nájdete tu: http://www.komoramediatorov.sk/

Použite ich, neváhajte. Čím viac to pôjde, tým lepšie. Lebo potom sa už súdy nebudú môcť vyhovárať, že pustili vraha, dílera pervitínu, zlodejského štátneho úradníka, alebo sexuálneho delikventa preto, že im "ušlo", že prešla zákonom stanovená lehota, lebo sú zavalení dôležitými prípadmi "a lá roztrhaná sliepka". 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?